Dodavatel energií se nemá k vrácení přeplatku? Možnosti, jak postupovat
Patříte mezi šťastlivce, kterým ve vyúčtování za energie vyšel přeplatek? Jenže dodavatel se nemá k tomu, aby vám ho vrátil? Jak v takové situaci postupovat? Je hned několik možností, jak přijít zpět k penězům.
Vyúčtování za energie je pro mnohé noční můrou. Jsou tací, co samozřejmě mají i přeplatek. Jenže někteří dodavatelé energií tyto přeplatky nechtějí zkrátka vrátit. Přitom se nejedná vždy jen o malou sumu, ale dle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se mnohdy šplhají až do desetitisícových částek. I když obchodníci řádně uvádí dle ERÚ přeplatek i s datem splatnosti, tak do daného termínu však zákazníkům daný obnos nepřijde, dodavatel s nimi následně komunikuje jen sporadicky, či vůbec. Co teď?
Prvním krokem je výzva
Pokud jste se ocitli v této situaci, tak nejdříve byste měli dodavateli zaslat písemnou výzvu k uhrazení vzniklého přeplatku. Pakliže i toto zůstane bez reakce, můžete se úhrady přeplatku domáhat několika možnostmi. Jak tedy postupovat dál?
Snížení částky zápočtem proti platbě záloh
Jestli vám nesejde až tak na formě, ve které se vám peníze vrátí, lze dlužnou částku postupně snižovat zápočtem proti platbě záloh, které byste samozřejmě jinak museli dodavateli energií platit. Pokud byste chtěli jít touto cestou, tak to rozhodně neznamená, že jednoduše přestanete platit zálohy. Je nezbytné, abyste ještě předtím dodavateli oznámili tento svůj záměr.
Je třeba obchodníkovi sdělit, že zálohu neuhradíte z důvodu, že vůči ní započítáváte pohledávku představovanou přeplatkem. V písemném oznámení uveďte kromě vašich osobních údajů i číslo smlouvy a zřetelné vyjádření vašeho požadavku, tj. musí být jasně patrné, co oznamujete nebo žádáte. Tento požadavek byste měli poslat dodavateli v listinné podobě s podpisem či elektronicky se zaručeným podpisem, abyste se vyhnuli případným sporům. Samozřejmě je lepší písemnost posílat doporučeně.
Domáhání formou exekuce
Pokud vám dodavatel neuhradí přeplatek ani na základě písemné výzvy a chcete jeho celou výši naráz, pak vám nezbývá než se domáhat formou exekuce, a to buď prostřednictvím soudního exekutora, nebo příslušného soudu. Výjimkou je situace, kdy by u dodavatele bylo zahájeno insolvenční řízení. V takovém případě je možné uplatnit pohledávku pouze přihlášením do insolvenčního řízení.
Možnost mimosoudního sporu
Další možností je tzv. mimosoudní spor s dodavatelem energií, který řeší ERÚ. Vyřešení sporu trvá zhruba 4 měsíce. Za návrh na zahájení sporu neplatíte poplatek a nemusíte si najímat právníka. Na webu Energetického regulačního úřadu najdete popis řízení i vzory návrhů na jeho zahájení. Přestože se za toto řízení poplatek neplatí, tak strana, která ve sporu neuspěje, může platit náhradu nákladů řízení, jako je tomu obdobně u soudu.
Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/dodavatel-energii-nechce-vratit-preplatek-muzete-na-nej-vyzrat/
Náhledové foto: Pixabay