Dodržujte zásady bezpečnosti na internetu
Internet je velmi dobrý sluha, může být však špatným pánem. Existují mnohé způsoby, jak vás někdo na internetu zneužije. Například vaše data, vaší důvěřivosti, vaše hesla a podobně. Dnes se tedy zaměříme na zásady bezpečnosti na internetu. Pojďme na to.
Ověřené e-shopy
Pokoušejte se vždy nakupovat jen na opravdu ověřených e-shopech. Právě podvody přes e-shopy jsou totiž velmi časté. Dejte si také pozor, pokud po vás e-shop chce peníze předem a na účet, přičemž vám nedává vybrat z jiné alternativy, jako je dobírka, platba kartou přes internet a podobně. Právě karta přes internet může být dalším vhodným pomocníkem před podvody. Na kreditních kartách je totiž standartně pojištění částek, které se takto platí a jsou určitý čas blokované.
Silné heslo – alfa a omega
Opravdu jde o alfu a omegu celého „pobytu“ na internetu. Dávejte si silná hesla, ke každé doméně jiná a pravidelně si je měňte, klidně navzájem. Jde o svatou trojici zásad internetu. Bezpečné heslo vám může ušetřit starosti se zneužitím účtů a podobně. V poslední době se také hojně stávají situace, že zahraniční uživatelé kradou účty sociálních sítí, jako je Facebook či Instagram. Silné heslo sníží riziko takových situací.
Podezřelé emaily neotevírejte
Podezřelé e-maily. Podvodníci jich využívají ve dvou rovinách. Buď jde o email, který šíří vir do vašeho počítače či jiného zařízení, nebo jde o podvodné informace, které se od vás snaží vylákat peníze pod maskou například exekutorského úřadu a podobně. Ani na jedny nesmíte reagovat. Státní úřady vás budou kontaktovat písemně, nějaké výzvy k zaplacení přes e-mail, jsou tedy podvodem. Zavirované maily, pak můžete poznat například tím, že obsahují mnoho chyb a lámanou češtinu a často také odkaz na prokliknutí, který vir stáhne. Nejlepší je neotevírat ani jeden druh.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.