Dohady kolem Brexitu nesvědčí britské měně, libra se výrazně propadla
Politická krize ve Velké Británii je skutečně všudypřítomná a napětí mezi tamními občany by se dalo doslova krájet. Ani po výměně premiérky Mayové za přímočařejšího Borise Johnsona, zastánce tvrdého Brexitu, žádná zásadní změna nepřišla a nejistota v otázkách týkajících se budoucnosti Britského království po odchodu z Evropské Unie zapříčinila, že libra je v porovnání s ostatními měnami aktuálně nejslabší za poslední tři roky. Pokles o 0,8 procenta znamená, že při směně libry za dolar na občany čeká pouhých 1,167 dolarů.
Stav, ve kterém se libra neocitla od roku 2016
Libra je považována za jednu z nestabilnějších světových měn posledního půlstoletí. Přibližně od poloviny osmdesátých let se kurz britského platidla držel prakticky neustále nad úrovní alespoň 1,2 dolaru za jednu libru. První raketový pokles hodnoty libry nastal až v roce 2016, kdy občané země v referendu rozhodli, že chtějí odejít z Evropské Unie v reakci na bublající migrační krizi a omezování suverenity jednotlivých států.
Brexit se zdá být v nedohlednu, i přes neustálé sliby
Situace v Británii se posléze poměrně uklidnila, jelikož tamní vláda začala pracovat na „únikovém plánu“, který by byl výhodný pro všechny. Jenže tři roky poté se britské vládě stále nepodařilo najít se zástupci EU společnou řeč a nic na tom nezměnil ani příchod Borise Johnsona na pozici premiéra. Ten sice hodlal opustit evropské společenství států i za cenu tvrdého Brexitu, jenže poslaneckou sněmovnou v uplynulých dnech prošel návrh zákona, který tuto možnost zcela zavrhuje.
Datum 31. října, jenž byl stanoven jako platný termín Brexitu, se rychle blíží a jelikož zatím není znám žádný náhradní plán britské vlády, zřejmě se dočkáme ještě razantnějšího poklesu libry a také předčasných voleb, které hodnotě měny také nijak výrazně nepomohou.
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.