Dohoda o provedení práce a brigáda
V letních měsících je nabídka příležitostných brigád nejvyšší. Většina zaměstnavatelů preferuje krátkodobou výpomoc dohodu o provedení práce. Víte, s čím můžete a nemůžete počítat při dohodě o provedení práce, jaké je zdanění nebo odvádění sociálního a zdravotního pojištění?
Kdo všechno může na DOP podepsat?
Dohoda o provedení práce musí být sepsána vždy písemně. Možné je pro jednoho zaměstnavatele pracovat na základě této dohody maximálně 300 hodin za rok. Je jedno, zda se jedná o studenta, penzistu nebo zaměstnance, který jinak pracuje na hlavní pracovní poměr pro jiného zaměstnavatele či jako OSVČ. Co se týká zdravotního a sociálního pojištění u tohoto typu dohody, pokud je měsíční odměna 10 tisíc a méně, tak se neplatí. V případě, že máte zaměstnavatelů více, nic se nesčítá a limit pro placení sociálního i zdravotního pojištění se posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť.
A jak je to se slevou na dani?
Při práci na dohodu o provedení práce je možné uplatnit daňové slevy při výpočtu čisté měsíční odměny a to podepsáním prohlášení k dani. Prohlášení k dani je možné jen u jednoho zaměstnavatele. Nejčastěji u toho zaměstnavatele, kde je vyšší finanční odměna. Danové slevy lze uplatnit v každém měsíci jenom jednou. Na základní daňovou slevu na poplatníka mají nárok všichni zaměstnanci. Výše daňové slevy činí 2070 Kč za měsíc. Studenti ještě navíc mohou získat slevu na studenta, která je 335 Kč.
Odvedenou daň můžete získat zpět
Ti zaměstnanci, kteří si během roku přivydělávají na základě dohody o provedení práce v letních měsících a odvedou daň z příjmu, mohou po podání daňového přiznání získat daň z příjmu zpět. Při práce pouze několika měsíců během roku, se totiž roční sleva na poplatníka případně další daňové slevy nevyužijí v plném rozsahu. Odvedené sociální a zdravotní pojištění, však vrátit zpátky už nelze.
Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.