Dotace na dešťovou vodu
Ministerstvo Životního prostředí plánuje dotační program Modrá úsporám. Jde o dotace na nádrž dešťové vody, na kterou by měli dosáhnout obyčejní lidé a financovat tak část výdajů na takovou nádrž. Peníze budou moci získávat majitelé rodinných domů, zahrad, ale i obce. Cíl je jasný. Motivovat a usnadňovat šetření a zadržování dešťově vody, protože s rekordně suchými léty a plýtváním s vodou bojuje Česká republika již řadu let. Zároveň studie nepředvídají zlepšení.
Co program zahrnuje?
Na peníze z tohoto programu by měli dosáhnout všichni, kteří by na své půdě chtěli zadržovat vodu. Nejčastějšími variantami by byly nejspíše velké několikasetlitrové nádrže či zahradní jezírka. Pro modrou úsporám, jejíž start se plánuje maximálně v polovině roku 2017, bude vyčleněno asi 200 miliónů korun. O ně by se mohly podělit až několik desítek tisíc domácností.
Jaká bude výše dotace?
O konkrétní výši dotace se zatím jedná, avšak Ministerstvo Životního prostředí naznačuje až 50% z nákladů na jezírko či nádrž. Přesné podmínky však zatím chybí. Stále se připravují parametry programu. Neví se tedy, na co konkrétně lze peníze použít, kolik lze v dotaci maximálně čerpat ani jakým způsobem bude čerpání probíhat. S jistotou však půjde o atraktivní počin ministerstva, jehož výhody budou moci okusit masy lidí.
Dvě varianty
Přes všechny neznámé, lze do jisté míry předpovídat podobu programu dotací na záchyt dešťové vody. Z vycházení z prohlášení a materiálů ministerstva je zřejmé, že se diskutují dvě varianty. První možnost spočívá v tom, že polovinu částky by lidem posílal Státní fond životního prostředí a polovinu krajský úřad. Jiná varianta zase počítá se stejným modelem jako u programu Zelená úsporám (dotace na vytápění a ekologizaci rodinných domů). V reálu by to znamenalo, že žádosti i přerozdělování by měl na starosti Státní fond životního prostředí.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.