Dovolená. Chyby, za které se platí!
Dovolená – to je v první řadě relax a odpočinek. Čas strávený s rodinou a bez pracovních povinností. Při vydávání se na dovolenou k moři nebo jen po naší zemi můžeme však udělat množství chyb, za které následně můžeme platit. Ať jde již o vykradení bytu, když nejsme doma, nebo placení různých poplatků při pobytu v cílové destinaci. Na co všechno dávat pozor? A jaké jsou nejčastější chyby Čechů? Odpovíme!
Vydáváme se vlastním autem a neznáme rizika
Ano častá chyba. Mnoho Čechů se vydává na dovolené a to i do zahraničí vlastními dopravními prostředky. Nejčastěji tedy automobily a motorkami. Jaké tady čekají na řidiče nástrahy? Hlavně regionální pravidla v dopravě. Nejčastěji mohou za prodražení dovolené v tomto ohledu pokuty. Například taková banalita, jako je špatné parkování, vás může přijít na velký obnos a ukrojit vám z vašeho rozpočtu na dovolenou. Ve Španělsku takový špás stojí až 200 eur. Dále například běžný jev – telefonování za volantem. Nejpřísnější jsou pravidla v Itálii, kde můžete za takové jednání vyváznout až s 230 eurovou pokutou. No a dalším nešvarem je špatný stav vozidla, za který v Rakousku hrozí pokuta až neuvěřitelných 5000 eur. No a kouření za volantem? V České republice povolená věc. Netýká se to však již zemí, jako je Řecko, Itálie, Spojené království či Kypr. Zde opět hrozí pokuta.
Povinná výbava vozidla
A u dopravy a dopravních prostředků ještě zůstaneme. Takový pojem povinná výbava vozidla totiž může být značně relativní. To co není povinné v Česku, totiž může být povinné v zemi, kterou projíždíte nebo kam jedete. Například v Polsku, Řecku a Bulharsku musíte vlastnit hasicí přístroj. Ve Španělsku zase musíte mít náhradní dioptrické brýle (pokud brýle nosíte). No a v některých státech jsou například povinné dva výstražné trojúhelníky.
Cestovní doklady i krádeže
Nejvíce otravným a zbytečným výdajem je pak výdaj z nepozornosti, kdy si včas nezkontrolujete platnost vašich cestovních dokladů. Ať již pasu či občanky. Samozřejmě, že na poslední chvíli lze ještě pořídit takzvaný rychlopas na úřadě, avšak to jsou opravdu vyšší výdaje. Pro děti do 15 let dva a pro ostatní čtyři tisíce korun. A posledním faktorem, který vás může stát energii i peníze, jsou krádeže. Pokud řádně nezabezpečíte svůj dům či byt proti zlodějům, je možné, že na vás bude po příjezdu čekat překvapení – vybílené místnosti. Nejčastějšími chybami jsou například to, že říkáme velkému množství lidí kam, kdy a na jak dlouho jedeme. Tato informace by neměla být žádným veřejným tajemství například celého města. Snadně dostupné zámky pak zlodějům usnadňují práci, kdy se do takových zámků dostanou během pár sekund.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.