Důvody, proč jsou kvóty na české potraviny hloupost

Potraviny

Poslanci schválili změnu zákona, která ukládá potravinovým řetězcům povinnost nabízet určité množství potravin, které jsou vyrobeny či vypěstovány v Česku. Povinné kvóty počítají s téměř třemi čtvrtinami českých potravin v řetězcích. My si dnes řekneme, proč je to velká hloupost a jaký je nejpravděpodobnější osud tohoto zákona.

Ohrožení nabídky a dostatku potravin

Možná se vám zdá tento záměr českých zákonodárců (konkrétně poslanců za ANO, ČSSD, KSČM a SPD) za bohulibý. Problém však je vtom, že kvóty počítají s tak výrazným podílem českých prodávaných potravin ve velkých řetězcích, že je velmi pravděpodobné, že výrobci i zemědělci prostě nebudou moci stihnout tento podíl pokrýt. Nejsme soběstační v řadě věcí. Velká část potravin či ovoce zeleniny je dovážená. Takto narychlo se kapacity výrobců nebo zemědělců nenavýší. Pokud by tedy zákon nakonec byl opravdu účinný, je pravděpodobné, že pro zákazníky bude menší výběr potravin a některé zboží bude nedostatkové. Omezí se tak nabídka a některé potraviny podraží.

Rozpor s právem EU

Tyto kvóty na potraviny jsou jasným porušením pravidel jednotného vnitřního trhu Unie. Zakládací smlouvy EU toto explicitně zakazují. Jinak by přeci společný trh neměl v EU smysl. Můžete si myslet o fungování Evropské unie cokoli, avšak je téměř neoddiskutovatelným faktem, že právě v jednotném vnitřním trhu je síla EU. Z tohoto fungování těží jak čeští výrobci a zemědělci, tak spotřebitelé. Je zde výběr zahraničních potravin a zvyšuje se tedy konkurence. Naopak čeští výrobci mohou volně vyvážet výrobky do ostatních zemí Unie, a to zejména díky tomu, že ani ostatní státy, nemohou nařizovat kvóty a zvýhodňovat své výrobce před cizími, například i českými. Návrh, který prošel Sněmovnou však právě toto činí a porušuje právo EU, což připustil i premiér Babiš.

Budoucí osud kvót

Návrh zákona, který kvóty zavádí ještě není ani zdaleka účinný. Musel by ho totiž ještě schválit a senát, což se nepředpokládá, a podepsat prezident. Pokud by alespoň jedno nenastalo, musela by Sněmovna o zákonu opět hlasovat a 101 hlasy přehlasovat senát nebo prezidenta. I kdyby byl však úspěšně přijat Parlamentem, je otázka, jaký by byl jeho další osud. Nejspíše by se totiž řešil na unijní úrovni. Evropská komise se již vyjádřila, že návrh zákona bude zkoumat, zda neporušuje pravidla vnitřního trhu a nezvýhodňuje domácí producenty na úkor producentů z ostatních států EU. Nejspíše tak Komise zahájí s ČR řízení, během kterého buď přiměje ČR zrušit tyto kvóty nebo uloží Česku sankce do doby, než bude porušení evropského práva odstraněno.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.