EET v pohostinství

EET

Zákon o EET (elektronické evidenci tržeb) byl schválen, nabyl platnosti i účinnosti. Od loňského prosince je tedy každý subjekt podnikající v pohostinství povinen vlastnit pokladnu, která registruje data z tržeb a přeposílá je on-line do databází Ministerstva financí. V tomto roce doplní skupinu povinných i další subjekty z ostatních sektorů ekonomiky. Každý subjekt v rámci EET musí zákazníkovi dávat účtenku za každou transakci. Ta je pak i virtuálně přenesena do určitých databází a systémů MF.

Co EET znamená pro podnikatele

Podnikatelům přináší zákon o EET nové povinnosti. Mimo pokladnu potřebuje hlavně software (program či aplikaci) pro správné fungování. Tento software musí spojit podnik s finanční správou. Dobrým je pro podnikatele fakt, že prodej zařízení (mobil, pokladna, tablet…) a prodej softwaru pro EET je značně provázaný. Nákup pokladny tak lze spojit i s pořízením programu. Během jednoho nákupu. Navíc řada firem s hardware přístroji pro EET nabízí programy zcela zdarma! Výborné je také to, že většina produktů je opatřena manuály a ještě jsou poskytovány nejrůznější infolinky.

Jak pořídit EET pokladnu

Pokud hledáte tu nejjednodušší cestu, jak zakoupit pokladnu či jiné zařízení pro EET, je vhodné kontaktovat svého telefonního operátora. Každý operátor v České republice nabízí nějaké (alespoň jednoduché) EET produkty. Fyzických osob se také týká benefit daňových slev. Z vypočítaných daní si mohou podnikatelé odepsat až 5000 Kč.

Co když přestane fungovat internet nebo systém

1. prosince 2016 začali s EET podnikatelé v pohostinství. 1. března 2017 je budou následovat maloobchodníci a velkoobchodníci a o rok později i ostatní svobodná povolání, doprava a zemědělství. 1. června 2018 bude již přechod ekonomických subjektů kompletní. Přidají se podnikatelé v oblasti řemesel a výrobní činnost. Stále více lidí tak může reagovat na potencionální výpadky systém.  Navíc s přibývajícími členy lze očekávat horší fungování on-line přenosu dat. Co dělat v takovém případě? Při krátkodobém výpadku se účtenky budou ukládat v pokladním systému. Vydané účtenky nebudou tedy ověřeny identifikačním kódem finanční správy (FIK). K úřadům se data dostaví až po výpadku, kdy se účtenky automaticky odešlou. Při dlouhodobé absenci internetu můžete požádat finanční úřad o prominutí okamžitého odesílání. Statut takzvaného zjednodušeného režimu umožňuje účtenky evidovat, jednou za pět dní se připojit k internetu a dodatečně odeslat účtenky.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.