Ekonomická krize znamená i nižší zájem o námořní přepravu
Zatímco v loňském roce byla lodní přeprava zboží z Asie do Evropy extrémně drahou záležitostí a na místo pro kontejner se svým zbožím čekaly firmy dlouhé týdny a měsíce, v druhé polovině letošního roku je tomu přesně naopak. Lodě připlouvající do evropských přístavů jsou často naplněny pouze z části, jako by snad ani nebylo měsíc před Vánoci. Čím je tato situace způsobena?
O lodní dopravu není zájem
Vytíženost kontejnerových lodí plujících z Asie do Evropy je dnes typicky okolo 70 %. Tomu odpovídá i snižující se cena této dopravy. V loňském roce se za cestu jednoho kontejneru z čínských přístavů například do Hamburku platilo třeba i 12 000 dolarů (v přepočtu přes 260 000 korun).
Dnes se za klasický námořní kontejner platí 3000 dolarů, tedy asi 71 000 korun. V důsledku toho padají i ceny akcií námořních společností. Například Maersk, jedna z těch největších, odepsala od začátku roku plných 36 %. Ostatní společnosti na tom nejsou o mnoho lépe.
Foto: Pixabay
Proč Evropa nechce zboží?
Současný stav je výsledkem hned několika faktorů. Tím nejdůležitějším je přicházející ekonomická recese v Evropě a přetrvávající velká nejistota pojící se s válkou na Ukrajině. Dalším důvodem jsou potom výpadky ve výrobě čínských továren související s politikou nulové tolerance vůči covidu.
Nemusíme však chodit až do světa námořní přepravy, tyto příčiny mají dopad také na fungování e-shopů. Po velmi dobrých letech, poháněných částečně i pandemickou situací, zažívá tento sektor významný pokles a lze předpokládat, že špatná vánoční sezona způsobí krach nejednoho online obchodu.
Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/vanoce-neexistuji-lode-z-ciny-priplouvaji-poloprazdne-e-shopy-poprve-zazivaji-krizi-1394861
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.