Elektrické letadlo: Realita na dosah díky holandské společnosti

letadlo

Snaha o ochranu klimatu se promítá také do leteckého průmyslu. Komerční letectví se snaží omezovat dopady na životní prostředí. Stále je však jen na začátku cesty za nulovými emisemi, které by se měly stát realitou za pár let. Holandská společnost vyvíjí elektrické letadlo.

V rámci snahy o ochranu klimatu v leteckém průmyslu se objevují ekologičtější paliva, vodíková řešení a též plně elektrická letadla. Jako například E9X od holandské společnosti Elysian.

Snaha o ochranu životního prostředí

Snahou komerčního letectví je snižování dopadu na životní prostředí. Stále je ovšem jen na začátku své cesty za nulovými emisemi, které by se měly ovšem stát realitou už v roce 2050. Faktem je, že elektrifikace je u letadel podstatně složitější než u silničních vozidel. Též vyžaduje dokonalejší baterie, než jaké v současnosti existují. Nehledě na to, že kýžené výsledky zatím ani nepřináší ekologická paliva, a to včetně vodíku. Jedním z pokusů v rámci alternativy je plně elektrické regionální letadlo E9X, které sice zatím vytvořil na papíře holandský startup Elysian. Nicméně má už konkrétní podobu a veškeré parametry.

Inovativní design a konstrukce E9X

I když je vše v počáteční fázi, tak už má letoun jasné parametry a překvapí svou velikostí, celkovým designem i aerodynamikou. Právě díky velkým rozměrům a unikátní konstrukci by „letadlo budoucnosti“ mělo doletět na vzdálenost vyšší než 800 km a emise vůči současným strojům by měla být nižší o 75 až 90 %. Kapacita letadla má být pro 90 pasažérů. Letoun bude mít 8 vrtulových motorů a rozpětí křídel takřka 42 m, což je více než u Boeingu 737 či Airbusu A320, které přepraví až dvojnásobek více cestujících.

Letadlo E9X má totiž užší trup, což by mělo zajistit lepší aerodynamiku a celkové konstrukční vlastnosti. Baterie tvoří podstatnou část hmotnosti letadla. Jde o zásadní konstrukční prvek. Za netypické lze považovat umístění podvozku na křídlech, jejichž konce je možné sklopit a tím tak šetřit místo. Podstatným prvkem je i „záložní pohon“ na principu plynové turbíny, který může v případě potřeby poskytnout nouzové napájení.

Do tří let zmenšená verze E9X

Holanďané chtějí nejdříve vyrobit zmenšenou verzi letadla E9X a v roce 2030 pak dokončit prototyp v plné velikosti. Základní parametry jsou známé. Zatím však pomalu a jistě míří do komerčního provozu malé dvousedadlo eVTOLy.

Elysian však není jedinou společností zabývající se vývojem elektrických letadel. Mezi průkopníky elektrifikace v leteckém průmyslu patří například americko-britská společnost ZeroVia s letadlem mající kapacitu pro 19 osob, které pohánějí 2 vodíkové elektrické motory. Do provozu by mělo být uvedeno ještě dříve než letoun E9X, a to už na konci příštího roku.

Zdroj: https://www.euro.cz/clanky/holandska-firma-vyviji-elektricke-letadlo-budoucnosti-slibuje-o-90-procent-nizsi-emise-a-dolet-na-stovky-kilometru/

https://www.svethardware.cz/holandsky-elisian-prezentoval-elektricke-letadlo-e9x-pro-90-lidi-ma-baterie-s-360-wh-kg/60910

Náhledové foto: Pixabay