EU uzavřela historickou dohodu o migraci

Vlajka EU

Evropská unie dosáhla významného průlomu v řešení dlouhotrvající migrační krize, když se ve středu dohodla na nových pravidlech pro zpracování žadatelů o azyl a jejich přerozdělování mezi členské státy. Dohoda, kterou přivítala předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová jako historickou, je výsledkem nočního vyjednávání mezi zástupci Parlamentu, Rady a Komise.

Nová pravidla pro azylové řízení

Podle nové dohody budou hraniční země v jižní Evropě provádět rychlejší a přísnější azylové řízení na svých hranicích mimo EU a budou mít větší pravomoci při vyhošťování odmítnutých žadatelů o azyl. Země dále ve vnitrozemí budou mít na výběr, zda přijmou určitý počet migrantů, nebo budou platit do společného fondu EU. Cílem je snížit tlak na hraniční země, jako je Řecko a Itálie, které čelí největšímu přílivu migrantů, a zároveň zajistit solidaritu a sdílení odpovědnosti mezi ostatními členskými státy.

Politický kompromis mezi centristickými stranami

Metsola, která je zástupkyní maltské konzervativní strany, řekla, že dohoda je politickým kompromisem mezi centristickými stranami, který odmítá návrhy krajní pravice. „Je to střed, který nekopíruje pravici, jde o pragmatismus,“ řekla. Dodala, že dohoda je také důležitá pro posílení důvěry veřejnosti v EU před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat v červnu 2024.

Migrační tlak na EU

Podle agentury EU pro ochranu hranic Frontex přišlo do EU letos zatím více lidí bez dokladů než v kterémkoli roce od roku 2015, kdy na hranice EU dorazilo přes milion migrantů a uprchlíků, z nichž mnozí prchají před válkami v Sýrii, Iráku a Afghánistánu. V roce 2022 požádal v Evropě o azyl téměř milion lidí.

Reakce

„Skvělá zpráva! Dokázali jsme to, máme dohodu o celém paktu o migraci a azylu,“ uvedla na sociálních sítích komisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová. Migrační pakt podle ní umožňuje „lepší ochranu našich vnějších hranic, větší solidaritu, větší ochranu zranitelných osob a žadatelů o azyl“.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že dohoda je „účinnou evropskou odpovědí na tuto evropskou výzvu“.

„Znamená to, že o tom, kdo do EU přijde a kdo může zůstat, budou rozhodovat Evropané, nikoliv převaděči. Znamená to ochranu těch, kteří to potřebují,“ uvedla von der Leyenová v prohlášení.

Dohoda ještě musí být formálně ratifikována Evropským parlamentem a Radou, což by mohlo trvat několik měsíců. Některé země, jako je Maďarsko a Polsko, již vyjádřily svůj odpor k některým aspektům dohody, zejména k povinnosti přijímat migranty nebo platit do fondu EU. Očekává se, že dohoda bude také napadena u Evropského soudního dvora.

Zdroje info: X, https://www.politico.eu/article/eu-migration-deal-roberta-metsola-refugees-migration-asylum-rules/

Náhledové foto: Pixabay