Eurovize pod tlakem: Izrael na pokraji vyloučení kvůli konfliktu v Gaze?

koncert

Izrael se ocitá v uprostřed kritiky a vlny protestů kvůli své vojenské akci v Palestině, která si vyžádala tisícovky obětí. Někteří evropští hudebníci a diváci vyzývají k bojkotu a vyžadují vyřazení Izraele ze soutěže, která se má letos v květnu konat ve Švédsku. Evropská vysílací unie však zatím odmítá vyloučit čtyřnásobného vítěze soutěže.

Evropští hudebníci vyzývají k bojkotu

Izrael se dostává do sporu s evropskými hudebníky, kteří vyzývají k bojkotu jeho účasti na Eurovizi. Důvodem je jeho vojenská operace v Palestině, která si vyžádala stovky obětí a způsobila humanitární krizi.

Ve Švédsku, které bude soutěž v květnu hostit v Malmö, napsalo více než 1 000 hudebníků včetně Robyn otevřený dopis organizátorovi akce, Evropské vysílací unii (EBU), v němž ji vyzývají k pokrytectví tváří v tvář „humanitární katastrofě“ v Gaze.

Finští umělci zase vyzvali finskou veřejnoprávní televizní stanici Yle, aby vyvinula tlak na EBU a zabránila tomu, aby „země, která páchá válečné zločiny a pokračuje ve vojenské okupaci, [dostala] veřejné pódium k leštění své image ve jménu hudby“.

EBU hájí izraelskou inkluzi

Evropské vysílací unie se brání tím, že Eurovize je nepolitická hudební událost, která má spojovat lidi a oslavovat rozmanitost. EBU uvedla, že izraelská veřejnoprávní televize KAN splnila všechna pravidla soutěže pro tento rok, a že její vyloučení by bylo diskriminační a proti duchu Eurovize.

Evropské vysílací unie také uvedla, že soutěž není soutěží mezi vládami, ale mezi umělci, a že by se měla vyhýbat politickým zásahům nebo instrumentalizaci. EBU už dávno stanovila oficiální pravidlo, že soutěžící nesmí „politizovat“ tuto událost.

Už v roce 2019 udělila pokutu islandské skupině Hatari za to, že během soutěže mávala před kamerou palestinskou vlajkou. Od roku 2022 však taková politická neutralita není tak jednoznačná. Loňský ročník v Liverpoolu byl zaplaven modrými a žlutými vlajkami v gestu solidarity s bojem země proti ruské invazi.

Izrael se cítí napaden

Izrael se cítí napaden a nespravedlivě odsouzen za svou účast na Eurovizi. Hlavní představitelé tvrdí, že jeho vojenská operace v Palestině je nutná k obraně proti teroristickým útokům Hamásu, a že jeho kritici jsou motivováni nenávistí a antisemitismem.

Izraelský velvyslanec ve Švédsku Ziv Nevo minulý měsíc tvrdil, že „vyzývat k bojkotu Izraele znamená podporovat Hamás“. Izrael také tvrdí, že Eurovize je o hudbě a kultuře, a že by se měla držet dál od politiky. Izrael vyhrál soutěž celkem čtyřikrát, naposledy v roce 2018 s Nettou a její písní Toy.

Zdroje info: X, Wikipedia, https://www.politico.eu/article/israel-eurovision-song-contest-hamas-war-finland-sweden/

Náhledové foto: Pixabay