Evoluce online platebních metod
Mnozí z nás si určitě pamatují, jak jedinou dostupnou platební metodou byla hotovost a jenom hotovost. Žádné karty, QR kódy pro aplikace, žádné e-peněženky. Hotovosti a šekům už dávno odzvonilo. Po pravdě, kdy jste naposledy platili fyzickými penězi?
Jen terminál pro kreditní karty, kterou na svět přivedla společnost Visa, pochází už z roku 1979. V 80. letech pak začal samotný růst plateb na elektronických platformách. Svět se zrychluje, nikdo nerad čeká a i platby se tedy logicky staly instantními. Klasické bankovní převody, jenž jsou pomalé, mají konkurenci v různých platebních možnostech, které nákupy a zábavu v online světě usnadňují nebývalým způsobem. Výhod digitálních plateb si užívají nejenom spotřebitelé, ale samotné společnosti a dokonce i veřejný sektor. Udělejme si krátký výlet do minulosti a začněme první digitální platbou, která se uskutečnila v 90. letech. Vše logicky začalo spuštěním internetu pro veřejné používání. Když v roce 1998 přišel Tim Berners-Lee s konceptem webových stránek, digitální platby se nezdály najednou už jen pouhou fantazií.
Internetové bankovnictví
Úplně jako první nabídla v roce 1994 banka Stanford Federal Credit Union svým zákazníkům možnost internetového bankovnictví. Jak si jistě umíte přestavit, nebyl to zrovna intuitivní proces, a digitální platbu tak mohli provést pouze ti, kteří byla dostatečně obeznámeni s počítači a internetem.
Ve stejném roce byl založen také dnešní gigant Amazon a ten zatlačil na vývoj platebních bran a nových platebních metod pro nároky online světa. O rok později se zrodila další mega společnost e-Bay. Muselo tedy logicky dojít k migraci ze starých na nové platformy. Události nabraly na obrátkách a v roce 1996 představila společnost Google online platební proces, který značně zjednodušil online nakupování.
PayPal
Nejstarší online platební metodou, a také stále jednou z nejbezpečnějších, je PayPal, která vznikla původně přes softwarovou firmu Confinity. Tato americká společnost, za jejíž vznikem stojí známý vizionář Elon Musk se svými pěti kolegy, vznikla v roce 1998. I když se jedná o internetový platební systém, vlastníci účtů musí PayPal propojit se svojí embosovanou platební kartou. Majitel účtu si jednoduše zvolí měnu svého účtu a dnes lze posílat peníze z 203 zemí ve 26 měnách. Zajímavostí je, že tři původní zaměstnanci (Jawed Karim, Steve Chen a Chad Hurley) firmy PayPal, založili kanál YouTube. Díky znalostem a kontaktům se jim úžasně podařilo vybudovat nejúspěšnější webový kanál na sdílení videí vůbec.
Braintree
Braintree je online platební brána a skvělým řešením pro online platformy, jako je například AirBnb nebo LivingSocial. Není se co divit, že se jedná o divizi PayPal. Svým klientům poskytuje jak platební bránu tak účet.
E-wallet neboli E-peněženky – Amazon Pay, Google Pay a Apple Pay
Již zmiňovaná společnost Amazon má vlastní metodu, jenž se jednoduše jmenuje Amazon Pay. Jedná se tak zvanou e-peněžku, chytré opatření pro zákazníky, kteří tak nemusí opětovně zadávat platební údaje při finálním zakončení transakce. Všechny informace jsou uloženy a propojeny s bankovními účty nebo platebními kartami. Kromě online plateb mají využití také v kamenných obchodech skrz bezkontaktní technologie. Metoda funguje bezvadně i na mobilních zařízeních a těší se velké oblibě.
Stejný trend následují globální společnosti s Google Pay nebo Apple Pay. Apple má od roku 2014 na svých telefonech možnost ověřování plateb pomocí skenerů otisků prstů. Stačí pouhé jedno kliknutí, celý proces je tedy bezpečnější a podstatně rychlejší. Geniální!
Kryptoměna
Už řadu let je jasné, že kryptoměnu musíme brát vážně. Sice si za bitcoin koupíte kafe jenom v Jižní Koreje, Švédsku a na velice málo místech po světě, nicméně koncept decentralizované měny má něco do sebe. Digitální platby jsou automatizované a nevysledovatelné. Určitě se jedná o významný mezník v digitálních platbách a ještě uvidíme, kam se bude toto odvětví v blízké budoucnosti ubírat.
Na výběr je tedy z mnoha online platebních systémů, hlavní je zvolit si ten, který vyhovuje vašim účelům a potřebám. Máte online obchod, hotel, pracujete online nebo vám stačí jen online nakupovat? Určitě se vyplatí porovnat si jednotlivé poplatky a procenta stržená z každé transakce. Ty jsou transparentnější a snadno dohledatelné.A jaká je ta vaše oblíbená digitální metoda?
Zdroj obrázku: feeling lucky / Shutterstock.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.