Evropa luxuje světovou nabídku zkapalněného plynu
Válka na Ukrajině změnila přístup evropských zemí k ruskému plynu. Evropa hodlá maximálně a co nejrychleji omezit dovoz plynu z Ruska. Velkým problémem je však to, že ruský plyn lze nahradit jen velmi obtížně. Prakticky jedinou možností je dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Zvýšená poptávka z evropské strany však znamená, že nadprůměrné dodávky mířící na starý kontinent chybí jinde.
Evropský zájem o LNG
Evropa má při nahrazování ruského plynu svázané ruce. Zkapalněný zemní plyn ze Spojených států nebo z Blízkého východu je pro Evropu právě tím zásadním zdrojem, kterým může alespoň zčásti nahradit plyn ruský. To platí dnes a v blízké budoucnosti to bude platit ještě ve větší míře, neboť v plánu je stavba obřích terminálů na LNG v Německu a obecně ještě větší míra využívání této strategické suroviny.
Na světovém trhu však není zkapalněného plynu nekonečné množství. Producenti a vývozci LNG si nyní mohou vybírat, komu a kolik LNG dodají. Logicky vybírají zákazníky, kteří jsou schopni platit více. Toho bohatá Evropa schopna je, nicméně je náš dovoz na úkor dovozu do některých jiných zemí. Evropa již letos dovezla zkapalněného plynu o 50 procent více než v loňském roce a toto číslo bude ještě stoupat.
Foto: Pixabay
Problémy v Asii
Nedostatek zkapalněného plynu pociťují především v Asii, v zemích jako je Bangladéš či Barma, a především pak Pákistán. I tyto a další státy tak významně pociťují dopady války na Ukrajině. V důsledku toho se mnohdy vrací k fosilním palivům, což hatí snahy o snížení globálních emisí.
I takto komplexním způsobem se tedy projevuje ruská agrese na Ukrajině. Svět se však bude muset poprat i s těmito problémy.
Zdroje informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/evropa-vysava-svetove-zasoby-lng-odnaseji-to-chude-zeme-40400124
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.