Evropa opět zpřísňuje podmínky pro čínské elektromobily
Evropská unie se rozhodla uvalit konečná cla na dovoz elektrických vozidel z Číny. Tento krok přichází po měsících jednání a debat, kdy bylo téma ochrany evropského automobilového průmyslu pod drobnohledem. Podnětem k tomuto opatření je údajné zneužívání subvencí, které čínské automobilky získávají, a tím narušují spravedlivou konkurenci na evropském trhu.
Cílem je ochrana evropského průmyslu
Evropská komise dlouhodobě tvrdila, že čínská elektromobilní produkce využívá nespravedlivých výhod. „Tato auta nespravedlivě těží ze subvencí,“ uvedla EU ve svém oficiálním prohlášení. Přijetí cel tak mělo ochránit evropské automobilky, které čelí ekonomické újmě. Konečné rozhodnutí o zavedení těchto opatření přichází po prozatímních clech, která byla uvalena již v červenci.
Některé čínské společnosti však vyjádřily své zklamání. Podle prohlášení Čínské obchodní komory při EU jsou tato cla „politicky motivovaným protekcionistickým opatřením.“ Komora varovala, že tato opatření ovlivní nejen čínské výrobce, ale i mezinárodní společnosti, které v Číně vyrábějí své elektromobily.
Rozporuplné reakce automobilek
Evropské automobilky na tento krok reagují různě. Německý Mercedes-Benz označil zavedení cel za chybu, která by mohla mít dalekosáhlé negativní důsledky. Podobný názor vyjádřilo také BMW, které varovalo před „osudovým znamením“ pro evropský automobilový průmysl. Automobilky volají po pokračování dialogu mezi EU a Čínou, aby se předešlo obchodnímu konfliktu.
Na druhé straně Volvo Cars, švédská značka vlastněná čínskou Geely Holdings, oznámila, že i nadále hodlá investovat do výroby v Evropě a že zavedení cel pro ně neznamená zásadní překážku.
Francie vs. Německo: Rozdělená Evropa
I mezi evropskými státy panuje napětí. Zatímco Francie podporuje tato ochranná opatření, Německo je proti. Obavy Němců pramení především z toho, že čínská odvetná opatření by mohla poškodit německý export, zejména v sektoru automobilového průmyslu. Zásadními obavami jsou možné čínské antidumpingové kroky vůči evropskému vývozu, jako je vepřové maso či mléčné výrobky.
Německý ministr financí Christian Lindner varoval, že obchodní válka by mohla poškodit obě strany. „Evropa nesmí spustit obchodní válku,“ zdůraznil Lindner a vyzval Evropskou komisi k vyjednání smíru.
Navzdory přijetí cel EU stále hledá alternativní řešení, aby se vyhnula dlouhodobému konfliktu s Čínou. Evropské automobilky i vlády jednotlivých členských států doufají, že jednání budou pokračovat a že se podaří dosáhnout kompromisu. Čína a EU mají hluboké obchodní vztahy, které by mohla tato cla zásadně narušit, a pro všechny strany je prioritou najít vyvážené řešení.
Zdroje info: https://www.reuters.com/business/autos-transportation/how-eu-governments-plan-vote-chinese-ev-tariffs-2024-10-04/, https://www.cnbc.com/2024/10/04/european-union-votes-to-impose-tariffs-on-chinese-electric-vehicles.html
Náhledové foto: Pixabay