Evropské spotřebitelské organizace podaly stížnost a varují spotřebitele před online tržištěm Temu

online nákup

Pokud nakupujete, jakožto se teprve chystáte na svůj první nákup na čínském online tržišti Temu, tak pozor na to. Proč? Z jakého důvodu Evropské spotřebitelské organizace podaly stížnost na obchodní tržiště Temu a před čím varují spotřebitele?

Obchodní čínské tržiště Temu je fenomén poslední doby. Měsíčně ho využívá zhruba 75 milionů lidí v Evropské unii (EU). Jenže současně před ním varují spotřebitelské organizace, které proti němu podaly stížnost. Ta byla podána ze strany Evropské spotřebitelské organizace BEUC dozorovým orgánům v členských státech i k Evropské komisi. Stížnost byla předložena i ze strany české spotřebitelské organizace dTest. Ta požaduje, aby obchodní tržiště Temu napravilo chyby. Které konkrétně?

Porušení práva na ochranu spotřebitele

Nakupující by si měli dávat bedlivý pozor, neboť Temu ve velké míře porušuje právo na ochranu spotřebitele. Jak a čím? Porušuje unijní legislativu, která se zabývá online prostředím a ochranou spotřebitelů. A to konkrétně tím, že nedostatečně prověřuje prodávající na platformě. Tudíž spotřebitelé často nevědí, u koho vlastně nakupují, eventuálně na něj nemají jiný kontakt než adresu sídla v Číně. V případě reklamace zboží by kupující musel tuto skutečnost teoreticky řešit v sídle v Číně, což je pro spotřebitele nereálné.

Riziko v podobě sběru dat

Dalším problémem jsou data. Neví se, jaká data online tržiště Temu sbírá a jak s nimi nakládá. Řada expertů varuje před touto aplikací. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) aplikaci Temu prozkoumával. Spatřuje v ní riziko možnosti úniku citlivých uživatelských informací, je rovněž možné, že Temu osobní informace poté přeprodává.

Manipulativní a neférové praktiky

Spotřebitelské organizace dále poukazují na neférové a manipulativní praktiky, tzv. dark patterns, které mají za úkol spotřebitele ovlivňovat, jakožto dokonce i oklamat svými doporučeními. Snaží se spotřebitele přimět, aby utratil více peněz, než měl původně v plánu. Při pohledu na stránky Temu je možné vidět většinu zboží ve slevě, což není v souladu s českou a unijní legislativou. Rovněž bývá u většiny zboží akce s časovým omezením i třeba jen několik minut, což mnohé spotřebitele přiměje k rychlému a mnohdy neuváženému nákupu.

Otázkou je bezpečnost zboží

I když firma působí na trhu relativně krátkou dobu, tak už díky intenzivnímu online marketingu, velmi nízkým cenám, a právě výše uvedeným slevám si získala značnou popularitu. Ale! Otázkou je, jak je to s bezpečností výrobků. Spotřebitelské organizace se obávají právě ohledně bezpečnosti prodávaných výrobků na tomto online tržišti. Pokud spotřebitel například koupí nějaký výrobek pro dítě, tak je důležité se zamyslet nad jeho složením a bezpečností. Jedná se například o malé části apod.

Snahou stížnosti ze strany Evropské spotřebitelské organizace BEUC je náprava výše uvedených a zásadních chyb. Pokud by se tak nestalo, je možné, že by mohlo dojít k zákazu Temu v EU.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/spotrebitelske-organizace-v-eu-podaly-stiznost-na-temu-problem-je-s-kvalitou_2405171808_hof

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-evropska-spotrebitelska-organizace-varuje-pred-temu-podala-na-nej-stiznost-40472004

Náhledové foto: Pixabay