Facebook začíná pociťovat bojkot inzerentů
Sociální sítě jsou již několik let ostře kritizovány za to, že dělají málo pro kontrolu svého obsahu a přispívají tím k polarizaci společnosti či umožňují snadné šíření nenávistných příspěvků. Pravda je taková, že algoritmy platforem jako je Facebook nebo Youtube již ze své podstaty skutečně vytvářejí sociální bubliny a znesnadňují komunikaci lidí z jiných bublin. Zatímco se ale až doteď tento problém řešil spíše na akademické úrovni, nyní začíná nabývat reálné podoby a od sociálních sítí se začínají odvracet velcí inzerenti.
Facebook první na ráně
Být největší znamená být nejlepším cílem a to právě pociťuje Facebook, který se stal primárním cílem bojkotu inzerce na sociálních sítích. Pro získání lepší představy o tom, o jak velký byznys se ve skutečně jedná si stačí připomenout jediné číslo. Jsou jím tržby Facebooku z reklamy za pouhé první čtvrtletí letošního roku: 17 miliard dolarů!
Ztráty, které Facebook sčítá, lze rozdělit na přímé, tj. na staženou reklamu, a na nepřímé, které souvisí s poklesem cen jeho akcií. V tuto chvíli je analytici vyčíslují celkově na 7.2 miliardy dolarů. Otázkou je, jak se bude situace vyvíjet a zda bude trend pokračovat. Zatím oznámily (minimálně) dočasný odvrat od Facebooku firmy jako Coca-Cola, Starbucks, Verizon Communications, Unilever, Levi Strauss a řada dalších.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Proč právě teď?
Na první pohled není těžké odhadnout příčinu takového masivního odklonu inzerentů, v době hnutí Black Lives Matter je jakékoliv spojení s šířením nenávistného obsahu toxické a firmy nebudou riskovat, že se s Facebookem takříkajíc „svezou“. Skutečnost je ale komplexnější.
Stejně jako v případě vypuknuvších protestů sledujeme nyní pouze vyvrcholení dlouhodobého a nedostatečně řešeného problému. Mark Zuckerberg coby člověk držící směřování Facebooku ve svých rukou byl za nedostatečnou regulaci své platformy kritizován opakovaně a jeho reakce byly většinou velmi vyhýbavé až liknavé. Na rozdíl od Facebooku vykazoval v minulosti např. Twitter výrazně větší vstřícnost a zaměření bojkotu na Facebook tak není nečekané.
Lidé mají prostředí Facebooku rádi a hrají třeba automaty zdarma, nebo jen tak brouzdají sociálním sítí. Ztráty, které Facebooku může bojkot přinést mohou být značné, na druhou stranu je pravdou, že nejvýznamnější část tržeb z inzerce mu generují malé a střední firmy, které se zatím k bojkotu hromadně nepřipojily a nedá se očekávat, že se něco takového stane. Je ale možné, že současná situace přispěje k tomu, že šéf Facebooku bude v budoucnu mnohem více naslouchat hlasům svých kritiků.
Sociální sítě jsou poměrně novou záležitostí a my se stále učíme poznat jejich možnosti i rizika. Popsaná akce tak může být významnou kapitolou v utváření podoby sociálních sítí pro příští roky.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.