FACEBOOK zaostřuje na Afriku
Velkou pozornost budí v poslední době projekt společnosti Facebook, který je veřejnosti zatím znám jako „2Africa“. Jak již název projektu odpovídá, cílem je významně zlepšit možnosti připojení v mnoha oblastech Afriky. Projekt je další demonstrací zvýšeného zájmu technologických gigantů o „Černý kontinent“. Proč je pro ně tak důležitý? A co Facebooku projekt přinese?
Proč Afrika?
K Africe se obrací oči mnoha firem prakticky ze všech průmyslových odvětví. Důvod je zřejmý, jedná se o ekonomicky prudce rostoucí kontinent s potenciálně obrovskou kupní silou. Pro internetové giganty jako je právě Facebook nebo Google, je Afrika obzvláště zajímavá. Následující seznam shrnuje ty nejvýznamnější důvody:
- 1 miliarda lidí
- 54 států
- 7 z 10 nejrychleji rostoucích ekonomik za poslední roky je z Afriky
- Pro následujících 20 let je očekáván průměrný roční ekonomický růst 7 %
- 70 % Afričanů je mladších 25 let
- Více uživatelů mobilního připojení než v USA nebo v Evropě
- 100 milionů lidí připojujících se každý měsíc na Facebook
Facebook si zřetelně uvědomuje, že čím více Afričanů bude mít přístup ke kvalitnímu a rychlému připojení, tím více lidí bude využívat jeho služby. Není nutné zdůrazňovat, že Facebooku pak současně poroste i zisk.
„2Africa“
Hlavní součástí projektu je položení nového, 37 tisíc kilometrů dlouhého, podmořského kabelu propojujícího 23 zemí na africkém pobřeží, na Blízkém východě i v Evropě. Konkrétních technických informací zatím není mnoho, nevíme ani kdy bude celý projekt dokončen, ani cenu, kterou za něj zúčastnění zaplatí. Facebook není v projektu sám, účastní se i francouzský Orange, britský Vodafone a další společnosti z Afriky, Evropy i z Číny.
Podle vyjádření Facebooku by měl nový podmořský kabel poskytnout Africe novou kapacitu, která bude trojnásobkem kapacity poskytované současnými podmořskými kabely. Ani to však není vše, neboť Facebook není jedinou společností investující v Africe. Paralelně totiž vzniká i projekt podmořského kabelu s názvem Equiano propojující Afriku s Evropou, který realizuje Google.
Bezpečnost na prvním místě
V mnoha částech světa je Facebook silně kritizován za to, že dává prostor mnoha šiřitelům fake news, extrémistickým názorům a trolům. V Africe jsou silné obavy z téhož, a i proto v loňském roce otevřel Facebook první centrum pro kontrolu obsahu v sub-saharské Africe a ve zřizování dalších center v Africe hodlá pokračovat.
Afrika je kontinentem, který v mnoha ohledech roste doslova explozivně. Facebook nehodlá stát stranou a na raketovém rozvoji se chce aktivně podílet.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.