Farmáři v Kolumbii doplácejí na nezájem o koku, vláda jim chce pomoci
Pro státy Jižní Ameriky je obraz plantáží plných rostlin koky, které se postupem času mění v drogy distribuované do celého světa, poměrně typickým obrázkem. I když je ale drogový byznys nelegální, neznamená to, že by se mu snad nedařilo a nestal se významnou součástí ekonomiky řady států. To je i případ Kolumbie, která pociťuje aktuální otřesy na trhu s kokainem velmi silně, dopadají pak především na farmáře, kteří koku přímo pěstují. Situací se nyní zabývá i kolumbijská vláda.
Trh s kokou v Kolumbii se hroutí
Mluvíme-li o tom, že na trhu s kokainem dochází ke změnám, neznamená to bohužel to, že by snad o drogy přestal být zájem. Obchodníci s kokainem nemají o zákazníky nouzi, dochází ale ke změnám v dodavatelských řetězcích.
V prvé řadě se pěstování koky významně rozšiřuje do dalších zemí jako je Peru nebo Bolívie. Velmi důležitým dílkem skládačky bylo nepochybně zatčení narkobarona Daira Antonia Úsugy a jeho vydání do USA. Narkobyznys v Kolumbii tak dostal tvrdou ránu. Mnoho jiných výrobců současně přechází z kokainu na jiné drogy, především takové, na jejichž výrobu nejsou třeba vysledovatelné chemikálie apod.
Foto: Pixabay
Problémy farmářů
Zájem o koku v důsledku výše zmíněných událostí poklesl zcela radikálně. Výsledkem je prakticky celá úroda, která je zralá na vyhození a tisíce farmářů, kteří přišli o jediný zdroj příjmů.
Problém se dotýká celých velkých oblastí, kde celá situace působí doslova humanitární katastrofu. Farmáři, kteří již dávno přešli od pěstování jiných plodin čistě na koku, a proto jsou nyní velmi zasaženi. Kolumbijská vláda proto uvažuje o urychleném spuštění programů na podporu farmářů a jejich přechodu na alternativní (a legální) plodiny.
Zdroje informací: https://www.e15.cz/zahranicni/kolumbijsti-farmari-zivori-kvuli-padu-cen-koky-prezident-vidi-reseni-v-dotacich-1397559
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.