Finanční arbitr: S čím pomůže, a s čím nikoliv
Konflikty s finančními institucemi jsou u mnohých lidí na denním pořádku. Existují zcela jistě i případy, kdy se jednotlivci mohou bránit. Jinými slovy, mohou čelit příkoří ze strany finančních úřadů, bank nebo jiných institucí. Jednu z alternativ, jakým způsobem se bránit příkoří, představuje finanční arbitr. O jaký orgán se jedná, kdy se na něj můžete obrátit a jaké jsou zkrátka vaše možnosti? Na všechny tyto otázky se soustředíme podrobněji v následujících řádcích.
Kdo je finanční arbitr?
Odpověď na otázku, kdo je finanční arbitr je nasnadě. Jedná se o orgán mimosoudního charakteru, který rozhoduje ve sporech mezi spotřebiteli a mezi konkrétními finančními institucemi. Od roku 2011 zastává tuto poměrně známou funkci Monika Nedelková. V současné době je tato instituce poměrně vytěžovaná. Není se čemu divit, jelikož spory se mohou rozhořet velmi rychle.
O čem rozhoduje finanční arbitr?
Jeho kompetence jsou rozděleny do několika oblastí. Začít bychom měli především poskytováním platebních služeb a vším, co je s nimi spjato. Dále se zaměřuje na úvěrové záležitosti, tedy konkrétně na to, co všechno se týká vztahu mezi věřitelem a dlužníkem. Záležitosti se mohou týkat mimo jiné také hypotečních úvěrů. Dále jde o oblast investic. Pod tu spadají investiční fondy, obchodování s cennými papíry a spory v investičním poradenství. Z dalších činností finančního arbitra jmenujme ještě směnárenské záležitosti a oblast životních pojistek. Zapomenout nelze ani na stavební spoření a všechny problémy s ním spjaté.
S čím finanční arbitr už nepomůže
Existují oblasti, v nichž nemá finanční arbitr kompetenci zasáhnout. Typické jsou spory odehrávající se mezi dvěma spotřebiteli, případně mezi stejným množstvím finančních institucí. Neřeší také záležitosti, jež se týkají úvěrů pro podnikatele. Jinak také nezasahuje do věcí, které se týkají soudu. Proti soudnímu rozhodnutí jít nemůže.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.