Finské školství: Dlouholetý vzdělávací vzor v úpadku, kluci neumí číst

Finsko

Pýcha a pád. Tak už to většinou chodí. Bohužel se tato slova nevyhnula ani jednomu z nejznámějších a nejoblíbenějších modelů školství. Tomu finskému. Právě on byl po dlouhá léta jakýmsi vzorem pro vzdělávací systémy po celém světě. Finové se chlubili vynikající čtenářskou gramotností a mnohými dalšími nej. Od roku 2018 ovšem tato severská země zaznamenává pád. Je strmý a zastavit se jen tak nedá. Zjistilo se, že kluci ve Finsku silně zaostávají ve čtení.  

Bývalá špička školství se vším všudy

Přesně tak. V mezinárodních srovnávacích testech PISA pořádaném Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, tedy OECD, Finsko v roce 2000 suverénně zvítězilo. Zahraniční učitelé jezdili nasávat atmosféru přímo do této severské země. U nás se konala mnohá školení. Přiznám se, jednoho týkajícího se čtenářské gramotnosti, se se účastnil. Již tehdy jsem si ale velké iluze nedělal.

Finský přístup lze vnímat pozitivně. Má to ovšem svá ale

Pozitiv finského modelu vzdělávání je hned několik. My vybíráme ta si nejznámější a nejdůležitější.

Rovný přístup k dětem

Jednou z hlavních devíz finského modelu je bezesporu rovný přístup k dětem. Žáci mají absolutní přístup ke vzdělávání. Zdarma mají nejenom veškeré pomůcky, ale také dopravu do školy, stravování a vše ostatní.

Řád, ale učitel nemůže být ras

Učitel musí mít ve Finsku dokončené vzdělání. Je-li na školu přijatý, má absolutní svobodu v tom, co bude po dětech chtít. Metody jsou fakticky jeho byznys. Nějaké cíle v podstatě neexistují. Na administrativu a nějaké složitosti můžete zapomenout. Učitel prostě jen vzdělává. U nás je tomu jinak, administrativa je na prvním místě. Vyváženost ale ve Finsku chyběla. Byl to jakýsi protipól bez pravidel. Finští učitelé učí jeden hlavní a jeden vedlejší předmět.

Na vyučovací předměty a známky zapomeňte

Přesně tak, ty už byly ve Finsku dávno zrušeny. Podobně na tom bylo také známkování. Děti se učily a učí o jevech. Celek tak nějak nechápou. Přírodní zákony se nemění a nelze jim ustupovat. Pokud známe jen některé jevy, ale nemáme představu o celku, nedokážeme ho uchopit a ve finále nevíme skoro nic.

Odpovědnost za vzdělání má dítě

Jednoznačně. Ve Finsku to takto přesně chtěli zrealizovat. Jenže se to tak trochu vymklo kontrole. U svědomitých dětí majících podporu v rodině a dokonalé zázemí tento experiment dopadl často dobře. U jiných dětí ne. Rizikové faktory typu nezaměstnanosti nebo života v rodině samoživitele a podobně se na tomto jednoznačně podepsaly.

Lenost a integrace jako hrobníci finského školství

Jak lze integrovat dítě, které na to prostě nemá. Získá pouze úlevy a ve vyučování prostě a jednoduše jenom sedí. Není šance. Nepomůže ani tisíc asistentů. Stejně tak liberálním přístupem nezískáte lenivé děti. Na lenost je třeba bič v podobě trestu, jímž je špatná známka.

Finové zkrátka školství do jisté míry přestávají dávat. Jejich cesta se nápadně podobá té, na kterou nastoupilo naše školství. Máme spousty asistentů, klade se důraz na slabé děti a snažíme se o spousty alternativ bez známek. Jestliže se vše opět nezmění v řád a přísnost, dopadneme ještě hůř než ve Finsku.

Zdroje info: Autor, https://www.krajskelisty.cz/stredocesky-kraj/okres-mlada-boleslav/28916-pycha-a-pad-finskeho-skolstvi-kluci-neumeji-cist-pojdme-hovorit-o-skolstvi-s-ucitelem.htm

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.