Francii rozzuřilo zrušení kontraktu na její ponorky
V posledních dnech na mezinárodní scéně značně zhoustla atmosféra vztahů mezi Francií na jedné a trojlístkem USA, Velká Británie a Austrálie na druhé straně. Důvodem je zrušení obřího kontraktu na francouzské ponorky ze strany Austrálie, která si raději vybrala řešení v podobě, kterou jí nabízejí USA a Velká Británie. Reakce Francie byla mimořádně ostrá a v historii vzájemných vztahů s uvedenými zeměmi téměř bezprecedentní.
Austrálie vsadila na americkou jadernou technologii
V roce 2016 uzavřela Austrálie s Francií kontrakt na dodávku dvanácti diesel-elektrických ponorek pro australské námořnictvo. Celková hodnota kontraktu měla činit 60 miliard dolarů (asi 866 miliard korun, bez započtení inflace). Austrálie však nyní tento kontrakt vypověděla.
Austrálie totiž dostala nabídku od Spojených států a Velké Británie na to, že jí poskytnou technologii jaderného pohonu. Na jejím základě chce Austrálie postavit nejméně 8 jaderných ponorek. Nutno podotknout, že se jedná teprve o druhý případ v historii, kdy USA svoji tuto technologii někomu poskytly (poprvé to bylo právě ve prospěch Velké Británie).
Reakce Francie na odvolání kontraktu byla mimořádně tvrdá (z diplomatického hlediska, samozřejmě). Francie v souvislosti s tím nejen, že zrušila plánovaný francouzský večer ve Washingtonu, ale především odvolala své velvyslance ze Spojených států i z Austrálie. Velvyslance z USA přitom Francouzi odvolali vůbec poprvé v historii.
Foto: Pixabay
Důvodem jsou strategické zájmy
Důvodem k tomu, že Američané s Brity „vyšachovali“ Francouze a vědomě tak způsobili diplomatickou roztržku, ale nejsou primárně ekonomické. Finanční zájmy v tomto případě hrají pravděpodobně zcela podružnou roli. Nutno podotknout, že ze strany USA i Austrálie se jedná o zcela logický krok.
Pro Spojené státy je Pacifik již dlouho prioritou. Právě tam je největší třecí plocha jejich a čínských zájmů. V případě, že by americko-čínské soupeření přerostlo v ozbrojený konflikt, bude se odehrávat právě tam. Američané proto potřebují v oblasti dobře vyzbrojené spojence. Sama Austrálie potřebuje co nejlepší výzbroj, neboť i pro ní představuje Čína velkou hrozbu. Australané si také dobře uvědomují, že v případě konfliktu bude jejím hlavním spojencem USA, nikoliv Francie.
Jedná se tak o další ukázku toho, že Evropa přestává být pro USA důležitá a je třeba, aby se začala stavět na „vlastní nohy“. Evropská unie představuje „těžkou váhu“ na poli ekonomickém, politicky a vojensky tomu tak ale není. V bytostném evropském zájmu je, aby se to začalo měnit.
Zdroj informací: https://www.e15.cz/zahranicni/neuveritelne-a-nevhodne-oznacil-poruseni-dohody-s-australii-francouzsky-velvyslanec-1383664
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.