Franšíza na českém trhu: Jakou si vybrat?
Rádi byste podnikali, ale pro vybudování vlastní firmy se úplně necítíte? Zajímavou možností je franšízink. V současnosti je na českém trhu více než 250 franšízových systémů, do kterých se můžete zapojit i vy. Otázkou však zůstává, která franšíza je pro vás ta právná a na co si dát při zřizování pozor?
Odvaha a risk
Před tím než se rozhodnete určité know- how a franšízu koupit se ujistěte, že se franšízantem chcete opravdu stát. Jedná se totiž o rozhodnutí, které pravděpodobně váš život dost ovlivní. Podnikání totiž vyžaduje odvahu a také ochotu riskovat, protože i při nákupu známé značky není automaticky zaručeno, že bude úspěšná. Pokud jste si tedy jistí, že do toho chcete jít, nastal čas vybrat tu správnou franšízu.
Zjistěte si veškeré informace
Při výběru franšízy si nejprve vyhledejte na internetu různé možnosti. Koncept dané franšízy by vás měl na první pohled zaujmout a měl by vám být blízký. V ideálním případě byste samozřejmě měli o dané oboru něco vědět a orientovat se v něm. Zkuste také sami odhadnout, jak se tento obor bude vyvíjet do budoucna a co může nabídnout vám i zákazníkům. Všechny franšízové koncepty, které vás zaujmou, si důkladně prostudujte a sledujte zejména schopnost přenositelnosti know- how a to z franšízou na franšízanta, tedy na vás. Dále se zaměřte i na to, jestli má daná franšíza na trhu dlouhodobou a zajištěnou spotřebu produktu a také, zda má zajištěny trvalé konkurenční výhody na trhu.
Právo a franšíza
Podle toho jaké má franšízor dlouhodobé plány a jak vystupuje na trhu, poznáte serióznost a obchodní politiku dané franšízy. Při nákupu dostanete franšízovou smlouvu, která je obsáhlým dokumentem a určitě je dobré si smlouvu nechat ověřit právníkem specializovaným na danou oblast. Krom toho obdržíte i tzv. ,,franšízový balík‘‘. Ten obsahuje příručku o obchodu podniku a informace o spolupráci centrály s partnery, podpůrná opatření, poradenskou službu atd.
Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.