Hackeři v pandemii cílí i na mobily: SMishing, Vishing a klony SIM karet

Mobil

Pandemie koronaviru je ve většině zemí na vrcholu nebo před ním. Toho samozřejmě využívají i kybernetičtí zločinci, kteří se snaží pandemii Covid-19 zneužít co možná nejvíce to jde. Své taktiky dokážou přizpůsobit realitě více než dobře. Jednat se přitom může nejčastěji o vyděračské viry, SMS zprávy nebo dokonce klonování SIM karet. Nedávno zveřejněná poměrně rozsáhlá zpráva Evropského policejního úřadu, tedy Europolu, hovoří jasně.    

SMishing

Nákupy a komunikace přes internet jsou letos mnohem intenzivnější. Od emailů se postupně hackeři zaměřují na mobilní telefony. Rapidně roste počet útoků přes SMS zprávy. Klasickou SMS zprávou, nebo iMesage posílají útočníci třeba informaci o doručení zásilky, kde se musí vyplnit některé citlivé údaje. Verifikace účtů a mnohé jiné záležitosti, které se řeší SMS, mohou být rychle zneužity.   

Vishing

Vishing je také zajímavé slovo, které vzniklo kombinací výrazů voice a phising. Jedná se o telefonické podvody. Vždyť lidé v době pandemie jsou mnohem více osamocenější a citlivější. Dokážou tak věřit i volání z cizích čísel. Jestliže hacker zná jména nadřízených nebo spolupracovníků či partnerů, jeho podvod se stává mnohem více reálnější. Hacker pak může požádat třeba o heslo k VPN a zjistit firemní data.

Klonování SIM karet

Moderní útočníci dokonce dokážou přesvědčit operátora, aby pro konkrétní, třeba vaše číslo, aktivoval novou SIM kartu. Použije vaše identifikační údaje a samozřejmě padělané doklady. Jak se aktivuje nová karta, původní už je nefunkční. Než se ale na podvod dojde, útočníci už často stihnou prolomit heslo do internetbankingu. Následně vybírají peníze a nakupují.

Mobilní telefon: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.