Hamižný Putin podepsal nový dekret: Oživená touha po Aljašce, avšak na ráně může být celá Evropa

Putin

Nenasytnost Putina? Co se skrývá pod novým dekretem, který podepsal ruský prezident Vladimir Putin? Chce Rusko zpátky Aljašku? Mohlo by to skutečně ohrozit i Evropu?

Politika je nevyzpytatelná. O tom není pochyb. O co se konkrétně jedná v případě podepsání dekretu, ke kterému došlo v uplynulém týdnu?

Podepsaný dekret vyvolávající rozruch

Putin podepsal v uplynulém týdnu dekret o právní ochraně historických nemovitostí Ruska v zahraničí. Tímto dekretem tak vyčlenil finanční prostředky na vyhledávání, registraci a právní ochranu ruského majetku v zahraničí, a to včetně na někdejších územích Sovětského svazu a bývalé Ruské říše. Ministerstvo zahraničních věcí bylo pověřeno provedením tohoto úkolu.

Avšak parametry toho, co je konkrétně současný či dějinný ruský majetek, dle amerického Institutu pro studium války (ISW) nejsou z dekretu jasné. Dle některých zdrojů, jako například telegramového kanálu Two Majors, by na jeho základě mohl chtít Putin zpět některá z historických území, která byla prodána dál. Pak by se mohlo jednat třeba i o takovou Aljašku. Jenže ruské úřady neví, jak bude toto navrácení majetku probíhat.

Potenciální zájem Ruska o Aljašku

Podepsaný dekret zahrnuje seznam území prostoupená Sovětským svazem a Ruským impériem. Tímto by tak seznam zahrnoval i Aljašku, která byla prodána USA v roce 1867, dále území ve střední a východní Evropě, oblasti Skandinávie, jakožto i některé části střední a východní Asie. Rusko tehdy Aljašku prodalo za 7,2 milionů dolarů, což je dnes v přepočtu okolo 125 milionů, tj. necelé 3 miliardy korun. Aljaška se stala 49. státem USA.

Putin už v minulosti k možnosti znovunabytí aljašského území zaujal zdrženlivý postoj. Tak víme, že zde nelze moc důvěryhodně věřit. Vždyť sám Putin uvedl, že Rusové prodali Aljašku levně, ale zároveň apeloval na své voliče, aby se kvůli tomu nerozčilovali. Pravdou je, že ruští představitelé o možnosti začlenění Aljašky opět pod nadvládu Moskvy hovoří od vypuknutí invaze na Ukrajinu opakovaně. Není tajemstvím, že šéf Státní dumy Vjačeslav Volodin navrhl, že by Moskva měla opět obsadit Aljašku coby odvetný akt za ekonomické sankce, které proti ní byly ze strany USA zavedeny po invazi na Ukrajinu.

Ve hře jsou další země Varšavské smlouvy

Dle telegramového kanálu Two Majors, jenž má blízko k ruskému Kremlu, by se mělo Aljaškou v případě sporných území začít. Avšak majetek lze najít i v Německu, jakožto dalších zemích Varšavské smlouvy. Lze si však těžko představit, že si na ně v současné situaci bude dělat oprávněný nárok. Nezbývá tak než čekat, jakým směrem se slova o Aljašce vyvinou, zda Rusko zůstane jen u nesplněných výhrůžek. Kdo ví.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-ukrajina-valka-sssr-sovetsky-svaz-ruske-imperium-majetek-uzemi-dekret.A240123_195826_zahranicni_dtt

https://www.extra.cz/zpravy-roztahovacny-putin-ma-zalusk-na-aljasku-slova-o-staronovem-uzemi-rozpoutala-debatu-ad21e

Náhledové foto: Pixabay