Hašteření miliardářů na cestě do vesmíru
Richard Branson, britský miliardář a zakladatel společnosti Virgin Galactic, ve čtvrtek večer oznámil, že se stane členem posádky příštího zkušebního letu vesmírného letadla SpaceShip 2 Unity. Jeho let má odstartovat již 11. července z kosmodromu America v Novém Mexiku. Pokud vše půjde podle plánu, pan Branson tak uskuteční svůj let devět dní před tím, než se do vesmíru vydá Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, v lodi New Shepard své společnosti Blue Origin. Oba miliardáři tak nyní skrze sociální média komunikují způsobem, který lze z pohledu nezaujatého pozorovatele popsat nejlépe jakožto úsměvné hašteření.
Richard Branson a Virgin Galactic
Richard Branson založil společnost Virgin Galactic v roce 2004, aby zajišťovala krátké turistické lety na okraj vesmíru, a dlouho tvrdil, že bude pasažérem prvního komerčního letu. Ale vývoj kosmické lodi SpaceShipTwo – okřídlené rakety, která letí do výšky více než 50 mil – trval o několik let déle, než pan Branson očekával.
K překážkám patřila především havárie prvního letadla SpaceShipTwo V.S.S. Enterprise v říjnu 2014 během zkušebního letu, při níž zahynul jeden ze dvou pilotů. V roce 2019 se Virgin Galactic stala veřejně obchodovanou společností, ačkoli Bransonova Virgin Group zůstává největším akcionářem s 24 procentním podílem.
Let by měl začít před devátou ráno. 11. července východního času (EST). Loď SpaceShipTwo, pojmenovaná Unity, bude dopravena letadlem Bílý rytíř 2 do výšky 50 000 stop, poté bude shozena a dojde k zážehu vlastního motoru Unity což loď vynese ho do výšky nad 50 mil. Na vrcholu oblouku bude loď asi čtyři minuty, než vesmírné letadlo znovu vstoupí do atmosféry a dopluje k přistávací dráze. Kromě Bransona budou na palubě další čtyři lidé.
Foto: Pixabay
50 mil? A není to málo, pane Branson?
Zástupci společnosti Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose hned přispěchali s komentářem, že Richardu Bransonovi sice přejí mnoho štěstí, současně se ale nejedná o žádný let do vesmíru, neboť jeho hranice leží podle široce využívané definice ve výšce 62 mil. Podle definice, kterou používá americké letectvo a Federální letecký úřad, je však tato hranice již na 50 míli nad povrchem.
Nezaujatý divák samozřejmě přeje štěstí oběma a hlavně tomu, aby toto soupeření posunulo dál lidstvo jako celek. Nad typickým mužským hašteřením a poměřováním sil se lze pousmát. Je také dobré si uvědomit, že třetí do party – Elon Musk – sice neletí do vesmíru sám, jeho SpaceX však získal v oblasti soukromých letů do vesmíru velmi významný náskok a z byznysového hlediska je tím prvním zatím rozhodně on.
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.