Havlíček velebí minulé vlády: Desítky miliard šly do protipovodňových opatření, zpráva NKÚ přitom hovoří jinak
Karel Havlíček se opět na sociální síti X pustil do adorování minulých vlád. Mimo jiné napsal, že se do protipovodňových opatření za minulých vlád investovaly desítky miliard, byly hotové krizové plány a investice do ČHMÚ. Toto všechno spolu s perfektním IZS a obrovským nasazením obcí pomohlo snížit ztráty. V současné době potřebují lidé, firmy a obce slyšet, jaká bude podpora. Role vlády je podle něj nepřekážet a pomoci. Takto prázdný a zavádějící příspěvek jsem popravdě na sociální síti již dlouho neviděl. Možná si pan Havlíček měl přečíst zprávu NKÚ týkající investic tohoto charakteru. Nejspíše by hovořil jinak.
Pouze třetina investic šla tam, kam měla
Zpráva Národního kontrolního úřadu hovořila vcelku jasně. Pan Havlíček ji asi přehlédl. Škoda. Konkrétně se jednalo o tiskovou zprávu ke KA č. 19/04 – 2. 3. 2020. prověřeny byly prostředky, které se rozdělovaly Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životního prostředí. Peníze pocházely z fondů EU a státního rozpočtu České republiky. Každý rok šlo o 1,4 miliardy korun. Šlo ale pouze o třetinu předpokládaných investic! To je hodně málo. Ministerstvu životního prostředí se navíc nedařilo stavět v aktivních záplavových zónách.
Odhad investic u ministerstev zněl 4,2 miliardy korun ročně
Obě ministerstva, tedy Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství, odhadovala, že ročně je třeba dát na ochranu před povodněmi 4,2 miliardy korun. Tento odhad byl potvrzen v roce 2015. Skutečnost? Výdaje činily zmíněných 1,4 miliardy korun. Ze zhruba 135 opatření plánovaných na léta 2015 až 2021 jich více než polovina nebyla do roku 2021 ani zahájena. Kdopak nám to vládl?
Chybí peníze a další výmluvy
„Důvodem, proč se protipovodňová opatření oddalují, ale není nedostatek financí. Ochrana před povodněmi se protahuje především kvůli pomalému čerpání peněz. Svou roli může hrát i to, že od posledních velkých povodní uběhla dlouhá doba a zájem veřejnosti i tlak na provádění opatření už zeslábly,“ řekl tehdy člen NKÚ RNDr. Petr Neuvirt, který kontrolu vedl. Revitalizace a renaturace toků probíhaly velmi pomalu.
Stavělo se i v záplavových územích
Bohužel. Tehdy NKÚ si vybral ke kontrole 40 stavebních projektů dokončených v letech 2015 až 2018. Nacházely se v místech, která byla ohrožená povodněmi. Nikdo nepodal u správce povodí žádost o stanovisko k dané stavbě! Bohužel.
Opoziční mlácení prázdné slámy
Bohužel. Karel Havlíček by měl v tomto ohledu spíše pomlčet. Drzost kritizovat z jeho pozice nyní vládu je tak nějak bezbřehá. Fotografování s voliči na sociálních sítích mu jde lépe.
Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://nku.cz/cz/pro-media/tiskove-zpravy/protipovodnova-opatreni-se-zpozduji-a-ta-prirode-blizka-se-nedari-prosadit–problem-predstavuji-i-stavby-v-aktivnich-zaplavovych-zonach-id11080/
Karel Havlíček se svými příznivci: Náhledové foto Karel Havlíček/ sociální síť X
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.