Hluk od souseda: Jak se mu bránit
Pokud máte dobré vztahy se svými sousedy, nemusí být potíž. Ta nastává ve chvíli, kdy nejste s to se s nimi dohodnout. Dnes se podíváme na časté sousedské spory. Konkrétně půjde o spory týkající se nadměrného hluku, které vás, jako obyvatele bytu či domu, obtěžují. Jak se proti nim bránit? To si popíšeme. Pojďme na to!
Soused byt pronajímá
Může se stát, že vás nebude štvát soused jako takový, ale jeho nájemníci. Třeba ti klasičtí nebo například ti přes Airbnb či podobné platformy. Můžete pak chtít, aby soused například vytvořil protihlukovou stěnu nebo jinak zamezil vnikání hluku k vám. Nemůžete však po něm chtít výslovně určité úpravy. Dle občanského zákoníku můžete požadovat, aby se zdržel a zamezil vznikání nadměrného hluku, který je nepřiměřený místním poměrům. Jde o takzvané imise a váš nárok je znám jako omezení vlastnického práva neboli zápůrčí, negatorní žaloba. Tu směřujte k vlastníkovi bytu či domu. Ten za hluk odpovídá.
Rušení nočního klidu
Co dělat, když po začátku nočního klidu sousedi nebo jejich nájemníci ruší tento poklidný stav? Spoléhat se na žalobu asi není to pravé ořechové. Problém chcete vyřešit ihned. Rušení nočního klidu se tak nejčastěji řeší zavoláním policie. Ta sepíše protokol a sousedy napomene. Může také celou věc předat až do takzvaného přestupkového řízení. Navíc, bude-li se situace opakovat, a opravdu sáhnete po nějaké formě žaloby, pak budou protokoly od policie sloužit jako dobrý důkazní materiál.
Jak postupovat v bytovém družstvu
Pokud bydlíte v takové formě, je dobré se obrátit na vlastní orgány tohoto družstva. Nejlépe na členské schůzi. V praxi to však vypadá tak, že pokud hluk obtěžuje jen jednoho obyvatele, není ze strany ostatních snaha nic moc řešit. Neuspěli-li byste na družstevní půdě, pak je dobré obrátit se opět na soud. Družstvo však má mnoho instrumentů, jak problém vyřešit. Jde například již o počáteční formulaci stanov nebo řešení vůči vlastníkovi bytu.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.