Horko na pracovišti: Povinnost zaměstnavatele vs. realita

kancelář

Léto je v plném proudu, teploty lámou rekordy a v práci je výheň jak v pekle. Zaměstnanci se místo u vody koupou ve vlastním potu na pracovišti. Co je povinností zaměstnavatele zajistit podle zákoníku práce? Jak to funguje v praxi?

Stanovená teplota na pracovišti

Stanovená teplota pro kancelářské prostředí s minimální pohybovou aktivitou je od 20 do 27 °C. To platí pro dny, kdy teplota venku nedosahuje extrémních hodnot. Za mimořádně teplý den je myšleno, když venkovní teplota vzduchu dosahuje hodnoty 30 °C a více. Takový den je velkou zátěží i pro pracovníky v kancelářích. Zejména v případě pracovišť bez klimatizace, kdy může teplota dosahovat uvnitř i vyšších hodnot, než je výše uvedený limit.

Pokud teplota v kanceláři vyšplhá na 31 °C, je to považováno za podstatnou zátěž organismu a zaměstnavatel je podle zákoníku práce povinen obstarat zaměstnancům nápoje. Pokud ovšem teplota na pracovišti přesáhne 36 °C, musí být uplatněn režim střídání práce a bezpečnostních přestávek, které se počítají do pracovní doby. Jenže tato povinnost je opomíjena, mnohdy i těžko realizovatelná. Když má úřednice nazvané klienty na určitou hodinu a k tomu ještě musí vyřídit nepozvané, jakožto se pracuje v omezeném počtu, neboť léto je ve znamení dovolených. Stejně tak i pracovnice v supermarketech za kasou, kde mají nedostatek personálu apod. A těch případů je celá řada, kdy to zkrátka není možné. Pracovníci jsou rádi, když se stihnou alespoň najíst o polední pauze, natož dodržovat nějaké přestávky.

Na stavbu minerálka a do kanceláře voda

Nařízení vlády však jasně nespecifikuje ochranné nápoje pro kancelářské profese. Povinností zaměstnavatele v tomto případě tak je, když je k dispozici obyčejná kohoutková voda. Jenže jsou pracoviště, kde není přístup k pitné kohoutkové vodě, jako například práce na stavbách apod. A právě při fyzicky náročné práci je povinností zaměstnavatele poskytnout přírodní minerální vodu. Taková voda je pro namáhavý organismus vhodná pro doplnění ztracených minerálů.

Na některých pracovištích je možné dostat i iontové nápoje. Tyto nápoje zlepšují koncentraci na práci a doplňují potřebnou hydrataci. Zajistit vodu je zaměstnavatel povinen pro každého zaměstnance. A to bez ohledu, jestli se jedná o pracovníka v klasickém pracovním poměru či pracujícího na dohodu.

Nepovinné a reálné

Kromě toho, co je nařízeno, je zde i možnost na individuální domluvě, tj. možnost zkrácení či úprava pracovní doby, práce z domova. Kde není vyloženě nařízen dress code, tak se dá i domluvit na uvolnění v rámci oblečení, jako jsou šaty bez rukávů, krátké kalhoty apod.

Zdroj: https://www.finance.cz/492052-horko-v-praci/

https://www.penize.cz/pracovni-pomer/443686-pauzy-a-piti-co-vam-zamestnavatel-musi-dat-kdyz-mate-v-praci-tropy

Náhledové foto: Pixabay