Hypotéka a pojmy, které musíte znát

Pokud plánujete zrealizovat sen o vlastním bydlení, zřejmě se bez finanční pomoci bankovní společnosti formou hypotéky neobejdete. Samozřejmě existují i světlé výjimky, které dokážou zafinancovat nemovitost z vlastních zdrojů, nicméně pravidlem to rozhodně není. Podmínky k získání hypotéky se v posledních letech značně zpřísnily a jestli ji proto v nejbližších měsících hodláte začít řešit, měli byste si pro začátek udělat pořádek ve všech důležitých pojmech, které kvalitu produktu ovlivňují. Znáte je všechny?

RPSN

Zřejmě nejdůležitějším parametrem při sjednávání hypotéky je RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů vyjadřující celkovou cenu hypotéky. Jedná se o mnohem přesnější úrok, než-li poskytuje úroková sazba, protože do svého konečného znění započítává kromě úroků jako takových také další poplatky jako ten za vyřízení účtu nebo pojištění.

Úroková sazba

Již zmíněná úroková sazba udává, o kolik procent v horizontu jednoho roku narůstá dlužná částka. Jak už jsme předeslali, nejedná se však o celkovou hodnotu, která zpravidla bývá o několik desetin procent vyšší. Možná si říkáte, že desetiny procenta v konečném důsledku nehrají žádnou roli, nicméně vzhledem k výši průměrné hypotéky s vámi rozhodně nemůžeme souhlasit. Úroková sazba je určitě důležitým měřítkem, přesto ovšem stojí až na druhém místě za RPSN.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Bonita klienta

Další zásadní parametr, který se tentokrát netýká přímo finančního produktu, ale potenciálního klienta. Pod pojmem „bonita“ se skrývá schopnost klienta poctivě splácet dluh bance. V tomto směru hraje zásadní roli například potvrzení o příjmech, ale také informace z registru dlužníků nebo veškeré další uzavřené úvěry.

U živnostníků se banky většinou zaměřují na poslední dvě daňová přiznání a nutno podotknout, že oproti zaměstnancům je posuzují mnohem přísnějším metrem. Hlavní myšlenkou tohoto počínání je samozřejmě ochrana bankovních společností, ale také klientů, kteří by se jinak mohli dostat do dluhové pasti.

Fixace úrokové sazby

Fixací úrokové sazby se rozumí období, po které se výše úrokových sazeb nemění. V největším počtu případů dochází k fixaci na pět let, přičemž v tomto období není možné úvěr předčasně splatit ani jej převést do jiné banky za lepšími podmínkami bez sankcí. Zákon o spotřebitelském úvěru přesto dovoluje klientům každým rokem zdarma splatit až 25 % z konečné částky.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.