Inflace a zdražení půjčky
Je běžné, že u hypoték se úroková sazba mění vždycky na konci fixačního období, u spotřebitelských úvěrů bývá výše stejná po celou dobu vašeho splácení. Jenomže jste mohli podepsat smlouvu, která umožňuje zvýšení úrokové sazby. Splátka po konci fixačního období vám může stoupnout, u spotřebitelských úvěrů dlužníci většinou nemusí mít takovéto obavy. Smlouva by jim měla garantovat stejnou výši úroku po celou dobu splácení!
Jak chápat inflaci?
Inflace je obvykle prezentována jako opakovaný nárůst většiny cen v dané ekonomice. Při tom dochází k oslabení naší měny a kupní síly vůči zboží a službám, které spotřebitel kupuje. V praxi je měřena jako přírůstek tzv. indexu spotřebitelských cen. U nás se inflace měří Českým statistickým úřadem. Když dojde k poklesu inflace, označujeme to jako dezinflaci. Ale pokud (a to jen tak nenastane), dojde k poklesu většiny cen v ekonomice po delší dobu, budeme mluvit o deflaci.
Do roku 2002 byl inflační cíl stanoven v tzv. čisté inflaci. Ta se vypočítává jako přírůstek cen v neregulované části spotřebního koše, který je očištěný o vliv nepřímých daní anebo případně rušení dotací.
Jak lze ovlivnit inflaci
Centrální národní banky mohou výrazně ovlivnit míru inflace za pomoci stanovení úrokových sazeb a přes jiné operace. Vysoké úrokové sazby a pomalý růst zásob peněz jsou již dávnými způsoby, které centrální banky zneužívají pro boj s inflací nebo jako prevenci. U nás míra inflace dosáhla přes 15 % a stále roste. Podle takzvaných odborníků, kteří nám nejsou schopni říct pravdu, by mohla spadnout pod dvouciferné číslo na konci roku 2023. Jenže to není prakticky možné.
Platy rostou jen politikům, kteří tolik peněz ani nepotřebují, zdravotníkům, hasičům, učitelům nebo podobným oborům. Ale tam, kde lidé pobírají sotva 18 000 čistého, tam se z platů srážejí procenta, jako bolestné pro zaměstnavatele. Vzhledem k tomu, že Čeští občané za chvíli nebudou mít kde bydlet, za co nakupovat ani základní potraviny, což způsobí nedostatečné příjmů pro obchodníky, ceny budou dále narůstat, tak jak je tomu dnes.
Jak se počítá inflace
Míru inflace počítáme za pomoci indexu spotřebitelských cen. Ten si můžete představit jako druh nákupního košíku, v němž máte vloženo to, co běžně v domácnosti nakupujete (zboží, služby a tak podobně).
- Zboží každodenní spotřeby (potraviny, benzín…)
- Zboží dlouhodobé spotřeby (spotřebiče, oblečení…)
- Služby (energie, pojištění…)
Současná situace ohledně inflace se přičítá především válce na Ukrajině. Když trpí oni my také. Jenže potraviny v potravinových bankách byly nakoupené za ceny před válkou, takže ty neměly být vůbec navyšovány. Kdyby nebyly jen tak ledabyle vymláceny naše chovy, mohli jsme mít dostatek masa, vajec, mléka a dalších položek. Kdyby se u nás nepěstovala pouze řepka, naše pole by nepotřebovala tolik chemických látek a byli bychom samostatní i v tomto. A nakonec, kdyby současná vláda neporozdávala naši infrastrukturu, mohli jsme mít státní podniky, ze kterých by byl dostatečný odvod peněz do státní kasy na pomoc našim Českým lidem!
Pak tu máme energie, zemní plyn a ropu. Energii vyrábíme sami, ale neumíme ji použít pro sebe. Plyn je nám dodáván z USA. Jenže ten je nekvalitní, drahý a musíme zaplatit i zbytečně drahou dopravu. Tato doprava by měla být každopádně v rozporu s Green Dealem. Ropu nám ovlivňuje burza a prodejci.
Pevné úrokové sazby
Když míra inflace roste, splácení půjčky s pevnou úrokovou sazbou vás stojí méně než v době, kdy jste ji pořizovali. Koruna za tu dobu totiž ztratila svou hodnotu. Prakticky tak platíte věřiteli či bance peníze, které mají nižší hodnotu, než jakou měly na začátku. Jenže, když míra inflace klesne, vaše půjčka s pevnou úrokovou sazbou zůstane stejná, ale úroková sazba se obecně sníží. Když k tomuto kroku dojde, sazba vašeho úvěru nemusí vypadat tak příznivě, jako tehdy, když jste si ji pořídili.
Co může způsobit vyšší úroková sazba:
- Nezískáte celou částku, kterou chcete
- Nezbyde vám nic jiného než prodloužit splatnost úvěru tak, abyste mohli získat celou částku
Přichází rok 2023
Co lze očekávat od roku 2023? To lze těžko odhadnout. Inflace u nás dosáhla letos i hranice 18 %. Pokud naše vláda bude dále nečině přihlížet, naše budoucnost je jasná…
Nový rok přináší vyšší inflaci, další zdražení energií a všeho dalšího. Lidé si budou muset půjčovat. Ale, co když jim v bance nepůjčí? Kde mají vzít alespoň trochu peněz na jídlo nebo základní potřeby pro děti? Kde mají sáhnout dál na půjčku? Nebankovní půjčka je schůdnější a lépe schvalovatelnější půjčka. V tomto případě se půjčka schvaluje mnohem vlídněji než u bank. Jenže nejde pouze o samotné osoby, ale také o firmy – o malé, ale i velké. Ti si mohou naštěstí vzít půjčku od soukromého investora.
Výhody nebankovní půjčky
- Největší výhodou je stoprocentně rychlost dodání a zpracování. Společnosti jsou schopny odeslat finance do 10 minut od podání žádosti.
- Nebankovní půjčka se zařizuje v soukromí a v pohodlí domova
- Nebankovní půjčky jsou benevolentnější a neobsahují tolik podmínek pro schválení
Nevýhody nebankovní půjčky
- Rychlost a benevolentnější podmínky jsou vyváženy vyšším úrokem, než kterými disponují banky
- Kdysi jste nemohli úplně důvěřovat podmínkám nebankovních půjček, kvůli tomu musely jít pod správu ČNB. Tím se výrazně ovlivnilo podvodné jednání. Ale i tak je potřeba si dávat pozor.
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.