Inflace v ČR pomalu klesá, co dál očekávat
ČNB vyjádřila spokojenost s posledními čísly inflace, která ukazují měsíční nárůst o 0,3 % a meziroční nárůst o 11,1 % podle údajů Českého statistického úřadu. Nicméně inflace stále přetrvává. Otázkou je, jaký dopad bude mít květnová inflace na rozhodnutí ČNB ohledně zvýšení úrokových sazeb na jejich červnovém zasedání. Současnou situaci si níže probereme.
Cíl ČNB: Jednociferná inflace
Česká národní banka si stanovila inflační cíl pro rok 2023 docela vágně. Centrální banka totiž mluví o jednociferné inflaci v roce 2023. To však znamená široké rozmezí od 1 % až do 9,9 %. Takto stanovený cíl je v současné době právě kvůli nekonkrétnosti docela snadně dosažitelný a někteří odborníci se domnívají, že je možné se na tyto hodnoty dostat již o letošních letních prázdninách. Jde tedy o snižování tempa inflace, to však určitě neznamená, že ceny budou klesat. Již v průběhu roku by však měly růst pomaleji oproti předchozím mnoha měsícům.
Co udělá ČNB s úrokovými sazbami
Již od příchodu nového guvernéra Aleše Michla a poté po obměně rady České národní banky se tato instituce neuchyluje ke zvyšování úrokových sazeb, jak tomu bylo za Rusnokovy éry, a to přesto, že jde o tradiční nástroj v boji proti vysoké inflaci, který centrální banky běžně a účinně používají. Sazby současná rada ještě nezvyšovala, pořád je udržuje na stejné úrovni. Na posledním zasedání však někteří bankéři podporovali zvýšení sazeb o 25 bazických bodů. Květnové hodnoty inflace však spíše hrají do karet těm, kdož na úrokové sazby sahat nechtějí. Aleš Michl je spojen s tím, že sazby zvyšovat nechce. Jakékoli současné zvýšení, byť kosmetické, by tak znamenalo přiznání neúčinnosti jeho přístupu. Ani kvůli tomu nemůžeme zvýšení úrokových sazeb, které by mohly zrychlit klesání inflace, očekávat.
Vyšší sazby by lépe bojovaly s inflací
Zvýšení sazeb je však obecně přijímaným a účinným nástrojem v boji s vysokou inflací. Vyšší sazby jsou totiž efektivnější, jsou-li na takové úrovni, že jsou takzvaně reálně kladné. Jde o situaci, kdy je úroková sazba kladná po odečtení hodnoty. V takovém okamžiku úroková sazba nejvíce působí na snižování inflace. V současnosti však úrokové sazby po odečtení inflace představují zápornou hodnotu, jsou reálně záporné. V praxi to znamená, že je stále výhodnější si půjčovat než šetřit.
Zdroj: https://dumfinanci.cz/clanky/7267-inflace-v-cr-klesa-znamena-konec-ekonomickych-problemu/, https://www.cnb.cz/cs/verejnost/servis-pro-media/komentare-cnb-ke-zverejnenym-statistickym-udajum-o-inflaci-a-hdp/Inflace-v-kvetnu-2023-dale-znatelne-klesla-a-nachazela-se-mirne-pod-prognozou/
Náhledové foto – Pixabay