Internetové bankovnictví je bezpečné, když víte jak na to
Ano. Online bankovnictví je skutečně bezpečné – má to ale svůj háček. Musíte dodržet příslušná opatření. Internetové bankovnictví je velice populárním nástrojem, s pomocí kterého můžete mít své finance neustále pod kontrolou, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V následujících odstavcích se seznámíte s bezpečnostní kroky pro online bankovnictví.
Pozor na phishing
Mnoho útočníků se dostane na něčí bankovní účet tím, že přiměje uživatele, aby si myslel, že se přihlašuje na svůj účet, když tomu tak není. Tato technika, známá jako phishing, se často provádí prostřednictvím e-mailu. Informuje vás, že musíte změnit své online údaje, ověřit nákup nebo něco jiného, co by vás přimělo přihlásit se ke svému bankovnímu účtu pomocí odkazu v e-mailu. Ve skutečnosti odkaz odkazuje na falešnou stránku, která zaznamenává informace o vašem účtu.
Při zadávání dat se ujistěte, že je stránka zabezpečená
Webová stránka, která šifruje data, má malý zámek (bezpečnostní zámek internetového prohlížeče) buď v dolním rohu okna nebo vedle adresního řádku a adresa URL začíná řetězcem https:// místo http://. Pokud se nic z toho nezobrazí, všechna data nejsou bezpečná a někdo je může zachytit a přečíst. Při návštěvě přihlašovací stránky online banky ověřte, že se před zadáním uživatelského jména a hesla zobrazí tento zámek. Pokud to nevidíte, nepřihlašujte se na stránku.
Nikdy neposílejte uživatelská jména, hesla atd. e-mailem
Žádná banka od vás nikdy nebude požadovat zasílání osobních údajů prostřednictvím e-mailu. Nikdy neposílejte své uživatelské jméno, heslo, PIN, informace o účtu, kreditní kartě atd. e-mailem. E-mail je nešifrovaný a pokud je zachycen třetí stranou, může být přečten. Často se také ukládá na server; pokud by měl být tento server napaden, mohl by útočník přečíst tento e-mail s vašimi osobními údaji.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.