Investice do zlata: Proč je tak výhodná?
Pokud jste se rozhodli investovat své peníze a hledáte tu správnou komoditu, která by se zhodnocovala, ale netrpěla výraznými výkyvy, pak nezbývá než doporučit zlato. Už lidé v pravěku si uvědomovali hodnotu zlata i to, že jeho vzácnost a specifické zpracování z něj tvoří vhodný prostředek k výměně zboží za jiné. Postupně žlutá barva zlata vedla k tomu, že se z něj začaly vyrábět ozdobné předměty, jako jsou třeba prsteny nebo náramky. Byly však výsadou hlavně panovníků a šlechty, ale svou hodnotu má stále i dnes. A proč je tedy stále tak výhodné investovat do zlata?
Příznivý stav ekonomiky
Svět momentálně zažívá synchronizovaný ekonomický růst a daří se jak Spojeným státům, Asii, tak Evropě. Světová rada pro zlato navíc dodala, že růst ekonomiky globálně spolu se zlepšující se situací domácností budou zájem o tento žlutý kov jen podporovat. Kromě poptávky po zlatých špercích, elektronice obsahující zlato se bude vyvíjet i poptávka investice do zlatých mincí, slitků nebo zlaté ETF. Vkládání peněz do zlata je sázka na jistotu. Z dlouhodobého hlediska je mnohem výnosnější než některé finanční produkty a zaručuje větší jistotu než burza nebo akcie. Navíc není problém ho zpeněžit kdekoliv na světě. Vždyť se s ním platilo dlouhá tisíciletí. Tento ušlechtilý kov uchovává hodnotu. Za posledních deset let se cena zlata dokonce čtyřnásobila. Zlato také chrání investici před inflací, která je závislá na mnoha faktorech. Zlato jakožto cenný kov je neinflační, nikdo ho neznehodnotí, protože ho nelze uměle vytvořit. Na rozdíl od peněz na zlatě měnovou formu nikdo neudělá a jedná se o skutečnou diverzifikaci portfolia každého investora.
Šperky, mince nebo zlaté slitky?
Když se rozhodnete do zlata investovat, lze to několika způsoby. Prvním z nich je investice do zlatých slitků, jejichž cena je však závislá na burze. Další způsob jsou zlaté mince např. pamětní, české, investiční atd. Cena zlatých mincí postupně roste a přidanou hodnotu představují také limitované edice, které samozřejmě zvyšují ještě vzácnost dané mince. Posledním, ale ne příliš tradičním způsobem je investice do zlatých šperků. Sbírka ze zlatých náušnic, náhrdelníků a prstenů může také nabývat na hodnotě nejen cenou kovu, ale i uměleckým zpracováním. Vždy je však nutné dbát na ryzost materiálu. Čím vyšší, tím lépe.
Jak investovat?
Vyvarujte se toho, že budete zlato považovat za rychloobrátkovou komoditu. Investice se vyplácí až v případě 5 let i více. Zlato nakupujte pravidelně a po malých částkách. Takto se vyhnete krátkodobým a rychlým výkyvům v ceně. Pozornost věnujte také prodejci a jeho důvěryhodnosti. Nakupování zlata přes nejrůznější teleshoppingy nebo pochybné internetové firmy, které pořádně nikdo nezná, může znamenat, že zlatou nekupujete za dobrou cenu. Nejlepší je poradit se v bance nebo s někým, kdo má zkušenosti s podobnými investicemi. Nezapomínejte ani řádné uložení zlata, drahý zlatý prsten určitě nebudete nechávat doma pod postelí, ale uložíte jej do trezoru. Zlato můžete uchovávat i mimo domov v bezpečnostní schránce u důvěryhodné banky, pronájem bankovní bezpečnostní schránky však něco stojí. Na trhu můžete najít i online nástroje, které vám prozradí, jak bude váš nákup zlata výhodný. Tyto internetové kalkulačky prezentují celkový výnos a to v horizontu v jakém si zvolíte.
Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.