Jak bude vypadat schválené zálohované výživné
Návrh, který na vládu přineslo ministerstvo práce a sociálních věcí, nyní schválila poslanecká sněmovna. Jde o zálohované nebo také náhradní výživné. Jak bude vypadat? A kdy bude konečně platit?
20 let návrhů, první schválení
Návrh na zálohované neboli náhradní výživné spočívá v tom, že pokud otec (či druhý rodič) neplatí soudem stanovené alimenty na své dítě, může matka, vedle podání trestního oznámení na otce, také požádat stát o pomoc. Podle návrhu pak bude stát hradit alimenty za otce. Pokud bude návrh zákona schválen i v senátu, nebo pokud jej senát vrátí a sněmovna horní komoru parlamentu přehlasuje, má být zálohované výživné uplatňováno od července 2021. Jde o sedmý návrh v parlamentu na zavedení tohoto institutu, který existuje v mnoha zemích Evropy, včetně sousedního Slovenska (tam od roku 2008). První pokusy se datují do roku 2001. Nyní poprvé změnu posvětila poslanecká sněmovna.
Kdy budou mít rodiče nárok
Nárok na výplatu výživného ze strany státu budou mít rodiče, pokud podají návrh na výkon rozhodnutí o alimentech nebo na exekuci. Předchozí návrhy počítaly ještě s tím, že rodič musí na druhého podat kvůli neplacení trestní oznámení. Ta však nyní v návrhu, který schválila sněmovna, nefiguruje.
V jaké výši bude výživné hrazeno
Jakou měrou se bude stát angažovat ve výživném pro rodiče, jejichž protějšek jim soudem stanovené alimenty neplatí? Stát bude takovým rodičům platit, alespoň dle poslanci schváleného návrhu, plnou výši výživného, tak jak o ní rozhodl soud. Nikoli však více jak 3000 Kč. V praxi by to mělo fungovat tak, že výše náhradního výživného se určí 4 měsíce dopředu a poté se budou částky vyplácet zpětně na každý měsíc. Proces bude administrovat krajská pobočka úřadu práce. Prokazování, že oprávněný rodič neplatí, tak bude muset druhý rodič, který bude zálohované výživné čerpat, prokazovat každé 4 měsíce.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.