Jak by Češi naložili s beznadějnými dlužníky? Dluh by odpustila pouze dvě procenta z nich
Někdy se může stát, že se člověk dostane do finanční tísně. Tak si půjčí peníze, aby zaplatil inkaso, novou pračku, dovolenou, dárky a spoustu dalších věcí. Jenomže pak se stane neočekávaná událost a není z čeho splácet. Spousta lidí to řeší dalšími a dalšími půjčkami, až se dostanou do dluhové pasti, z které není úniku. Jak by s takovými dlužníky naložili Češi? Přečtěte si výsledky výzkumu.
Odpustit dluh
Měl by být dlužníkům odpuštěn celý dluh? Ano, tvrdí dvě procenta tázaných Čechů. Naprostá většina z nich si ale myslí, že dlužníci by měli zaplatit minimálně 40 % ze svých dluhů. Jiní by dluh odpustili celý, ale pouze těm, kteří se do dluhové pasti dostali nešťastně – například matka samoživitelka potřebovala z něčeho platit nájem nebo jídlo pro děti, lidé, kteří si museli vzít půjčku kvůli dlouhodobé nemoci nebo ztrátě zaměstnání.
Pomoc od státu
Pro oddlužení bylo dříve potřeba, aby dlužník splatil 30 % ze svého dluhu – novela insolvenčního zákona ale tuto podmínku zrušila. Finanční pomoc od státu by pak podle průzkumu měli dostat ti, kteří se do dluhové pasti dostali nepřízní osudu nebo zaměstnancům, kteří nedostali výplatu. Milosrdní nejsou Češi k těm, kdo si vzali nevýhodnou půjčku ani k těm, kteří naletěli na jiné „výhodné“ nabídky.
Samoživitelé
Samotnou kapitolu tvoří samoživitelé, ke kterým jsou Češi poměrně velkorysí. Většina z nich by souhlasila, aby dostávali zálohové výživné. Myšlenka zálohového výživného spočívá v tom, že rodič, který nedostává od druhého rodiče výživné na své dítě, by dostal peníze od státu. Stát by poté prostřednictvím úřadu práce vymáhal peníze po dlužníkovi – tedy rodiči, který výživné neplatí.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.