Jak Češi nakupují potraviny: čekání na slevy
Lidé více šetří a méně utrácejí. To je v současnosti motto řady rodin u nás. Týká se to přitom i základních potravin. Projevuje se to hned v několika rovinách. Jak konkrétně tedy mění v poslední době Češi své nákupní zvyklosti?
Slevy jsou populárnější než kdy dřív
V průměru lidé v Česku utratí za potraviny 5000 až 10 000 korun měsíčně, slabší rodinám ale musí mnohdy stačit na měsíc jen 3000 až 5000 Kč. Více než polovina rodin pak dnes vyhlíží programově zboží se slevami.
Nejvíce za nákupy potravin utratí lidé pracující v oboru pojišťovacích, finančních nebo zdravotnických služeb. U 41 procent z nich přesáhnou měsíční náklady 10 000 korun. Výdaje za potraviny pak rostou přímo úměrně vzdělání, což není příliš překvapivé. Lidé výše postavení zkrátka utrácí za potraviny více. Souvisí to přitom nejen s jejich vyšším platem, ale současně i se záměrem kvalitnějšího stravování. Naopak, příliš dobře na tom nejsou lidé, kteří pracují v lesnictví či zemědělství. Ti nakupují převážně základní potraviny.
Foto: Pixabay
Rozdíly mezi kraji
Náklady na potraviny se samozřejmě liší i v jednotlivých krajích. Například v Libereckém a Ústeckém kraji se s náklady do 10 000 korun vejde přibližně 88 % domácností. V Plzeňském kraji utratí zase 26 % domácností za jídlo více než 10 000 Kč, ve Středočeském kraji o pouhé dvě procenta méně. V hlavním městě Praha je to 23 % domácností.
Řada lidí využívá také nákupů v zahraničí, kde je zboží výrazně levnější. Loni šlo o deset procent, letos je to o čtyři procenta více. Nakupují nejčastěji v Polsku, Německu i v sousedním Rakousku.
Obětovaná kvalita a další zajímavosti
Lidé nakupují bohužel také méně kvalitní potraviny, u kterých jsou ceny vždy nejnižší. Starší lidé jedí často také menší porce a 55 procent z nich sází na slevové akce, jedině tak se dá podle nich výrazně ušetřit. Je však na místě zmínit, že preferování nižší ceny na úkor kvality je v Česku dlouhodobé a velmi rozšířené. I to je koneckonců jeden z důvodů, proč v Česku nemusí řetězce brát na zákazníky takové ohledy.
Slevy využívají spíše ženy než muži. Stále více lidí na venkově se také vrací k samozásobitelství a vypomáhají si vlastním chovem domácích zvířat či pěstováním některých zemědělských produktů.
Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-pruzkum-vice-nez-polovina-domacnosti-ceka-s-nakupy-potravin-na-slevove-akce-40452380
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.