Jak chce armáda nahradit Gripeny
V současné době tvoří páteř vzdušných sil Armády České republiky tucet švédských bojových letounů JAS-39 Gripen (k nim armáda provozuje i dva cvičné stroje). Česká republika je má pronajaté do roku 2027. Je tedy na čase začít přemýšlet o tom, jak je nahradit. Výběr nových bojových letounů je vždy o posuzování jejich technických parametrů a schopností, stejně jako pořizovacích i provozních nákladů. Možnosti, ze kterých budou naše vojenské špičky a politici vybírat, jsou již na stole. Lze se již nyní pokusit odhadnout, co bude náplní jedné z největších investic, která Českou republiku v budoucnu čeká?
Gripeny stále ve hře
Jednou z možností, které Česká republika má, je pokračovat v provozování Gripenů i nadále. Tuto možnost by bylo možno realizovat buď nákupem nebo pronájmem strojů nejmodernější verze JAS-39E/F, anebo důkladnou modernizací stávajících strojů a jejich odkoupením či prodloužením pronájmu. Posledně jmenovaný případ by dával smysl ve spojení s čekáním na nejmodernější letouny 6. generace, které se vyvíjí jak ve Spojených státech, tak v západní Evropě (samozřejmě především coby protivníci nových ruských a čínských strojů). V takovém případě se ale jedná o řešení se značnou mírou nejistoty. Nové Gripeny lze pořídit za cca 80 milionů dolarů za kus.
Foto: Pixabay
Osvědčená americká klasika
Druhou reálnou možností je pořízení jednoho z nejúspěšnějších strojů historie, americké F-16. V současné době je na trhu verze Block 70/72 pro jejíž pořízení se rozhodlo Slovensko. Cenu jedné F-16 lze odhadnout na nějakých 60-65 milionů za kus. Podobně přichází v úvahu i pořízení další „klasiky“, strojů F-18.
A co F-35?
Další možností, v současnosti stále častěji skloňovanou, je potom nákup nejnovějších amerických strojů F-35. Ty se pomalu ale jistě stávají páteřním typem celého NATO. Tyto letouny 5. generace disponují supermoderní avionikou a širokou škálou možností. Často se zmiňuje např. tzv. „božské oko“, systém dávající pilotovi dokonalý přehled o situaci na bojišti, díku propojení pozemních, vzdušných i vesmírných sil. V poslední době si je pořídilo např. Polsko a slouží nebo sloužit bude i v armádách USA, Izraele, Velké Británie, Austrálie, Nizozemska, Itálie a řady dalších zemí.
Cena nového stroje F-35 je přitom srovnatelná s dalšími stroji a je na úrovni 80 milionů dolarů. Stejné je to s provozními náklady, které dnes činí 35 tisíc dolarů za letovou hodinu, srovnatelně s F-16.
Zdroj infromací: https://www.natoaktual.cz/zpravy/f-35-lightning-nadzvuk-stihac-letadlo-armda-vzdusne-sily-nato-lockheed.A200302_124841_na_zpravy_m00
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.