Jak donutit pronajímatele bytu, aby opravil ohlášenou závadu
Mnoho Čechů si dnes nemůže dovolit vlastní bydlení a proto namísto toho žije v pronajatém bytě. To s sebou samozřejmě nese řadu benefitů, ale také případných starostí. Do druhé, nepříjemnější skupiny patří například moment, kdy v objektu objevíte nějakou závadu, která vám znemožňuje kvalitní život. Tu pak samozřejmě okamžitě nahlásíte pronajímateli a očekáváte, že stejně rychle se postaví k jejímu řešení. Co však dělat, pokud problém stále přetrvává a majitel se k opravě nemá? Zákon je jednoznačně na vaší straně.
Výmluvy majitele nemusíte brát v potaz
Každý druhý člověk někdy určitě zažil podobnou situaci. Bydlíte sami nebo s rodinou v pronajatém bytě a jednoho studeného podzimního dne zjistíte, že vám do některé místnosti zatéká stropem. To může být způsobeno mnoha faktory, všechny však mají jednoho společného jmenovatele – akutní potřebu řešení. Kontaktujete proto majitele bytu a zjistíte, že opravy se nedočkáte tak rychle, jak jste si původně představovali. Proč? Jednoduše proto, že pronajímatel hraje, lidově řečeno, mrtvého brouka a do opravy se nijak zásadně nehrne.
Lidé se pak většinou s nepříjemností buďto smíří a nebo na vlastní náklady vyhledají odbornou pomoc. Takovým jednáním se však zbytečně připravují o peníze. Pronajímatel je totiž ze zákona povinen závadu odstranit v nejbližším možném termínu a pokud tak neučiní, vy mu můžete (ne-li musíte) peníze vložené do oprav naúčtovat. Máte totiž právo na náhradu nákladů, které jsou účelně vynaloženy k zabránění vzniku další škody.
Škody na vašem majetku jdou také na účet majitele
Závada na pronajatém bytě zničila vybavení, které jste si do něj na vlastní náklady pořídili? Potom máte nárok na náhradu škody. V prvé řadě se s majitelem pokuste vyřešit problém po dobrém a tedy bez přítomnosti třetích stran. Pokud se k zaplacení škod bude stavět odmítavě, nezbývá než přistoupit k soudnímu řízení, v němž budete mít jasně navrch.
Majitelovu neochotu spolupracovat můžete řešit i žádostí o snížení nájemného
Jestli s pronajímatelem dlouhou dobu válčíte o to, aby ve vámi obývaném bytě opravil závady, které vám výrazně znepříjemňují život, můžete jej motivovat i žádostí o snížení nájemného. Na slevu totiž máte ze zákona nárok a můžete se na něj odvolávat, pokud by snad majitel protestoval. Pokud ani to nepomůže a veškeré vaše snažení bude marné, je načase přemýšlet o hledání nového bydliště. Tím se zbavíte veškerých starostí, které by postupně stejně jen eskalovaly.
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.