Jak fungují nově zavedené e-nechopenky
Leden byl ve znamení mnoha změn. Nejen, že se svět překlopil do další dekády a málem i do další světové války, ale v Česku se naplno rozběhla e-neschopenka. Dnes si představíme průvodce touto novinkou. Co pro vás znamená?
Novinka, co se dotýká každého
Minimálně 4 miliony zaměstnanců. Tolika lidí se nový systém dotkl nebo ještě dotkne. To však není vše. Ani zaměstnavatelé, podniky, lékaři či úředníci ze správy sociálního zabezpečení, nebudou ušetřeni dopadů e-neschopenky. Vznikla totiž nový jednotný a propojený systém. který má zjednodušit sdílení informací o nemocných zaměstnancích. Pro vás jako pojištěnce to může mít hned několik pozitivních dopadů. Například nemusíte už podávat žádné doklady od lékaře. Náhrady mzdy vám přijde automaticky. Jediné papírové, co zůstává, je průkaz práce neschopného pojištěnce.
Zaměstnavatel získá online informace
zaměstnavatel se musí přihlásit do ePortálu České správy sociálního zabezpečení. Udělá to úplně stejně, jako se to dělá u jiných služeb na této platformě. Lze si také na tomto portále aktivovat notifikační službu. Ta bude automaticky hlásit každé hlášení lékaře o jakémkoli zaměstnanci. Ať již jde o vznik, trvání nebo konec pracovní neschopnosti. Tyto údaje pak lze například spojit s mzdovým softwarem ve firmě. Lze tedy i zjednodušit účetní operace a výpočty spojené s pracovní neschopností zaměstnance.
Jak máte postupovat?
Jak tedy postupovat, jste-li nemocní? Zajděte za lékařem. Ten provede Hlášení o vzniku neschopnosti, což je první složkou e-neschopenky. Druhou je pak předání tištěného průkazu práce neschopného pojištěnce. Vy jako nemocný zaměstnanec musíte neprodleně ohlásit svou neschopnost pracovat zaměstnavateli. Nedokládáte však při tom žádné doklady. Ty získá zaměstnavatel přes ePortal. Pokud si zapnul i notifikační funkci, možná mu již doklady a zprávy přišli mailem nebo na datovou schránku. To samé se děje i při ukončení neschopnosti, kdy lékař vydá hlášení o konci neschopnosti.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.