Jak je to s brigádami důchodců

Dnes se společně podíváme na to, jak je to s brigádami u důchodců. Jak u těch řádných, tak u vdovských, invalidních nebo předčasných. Existují nějaká omezení příjmu těchto osob? To se dnes dozvíme. Pojďme na to!

Řádný či vdovský důchod – bez omezení

Pokud je někdo v řádném starobním důchodu, může mít i druhý příjem ze závislé činnosti. A to bez omezení. Nemusí se tedy bát, že by byla například přerušena výplata starobního důchodu. Je jedno, jaký bude jejich příjem. I u nadstandartních příjmů se nemusí ničeho bát. Výplata důchodu není na tomto závislá. Stejně to platí i u dalšího typu důchodu – toho vdovského či vdoveckého. Zde platí to samé, mohou si přivydělávat dle libosti.

Předčasný důchod

Takto si přivydělávat mohou i osobu v předčasném důchodu. Zde však již je riziko přerušeného vyplácení peněz od státu. Předčasní důchodci tak musí mít na paměti, že jejich příjem nesmí zakládat jejich účast na nemocenském pojištění. Co to pro ně znamená v praxi? Mohou si bez rizika přivydělávat, avšak jen zejména na základě dohody o provedení práce. Jejich hrubý měsíční příjem pak nesmí být vyšší jak 10 tisíc korun. Mohou však pracovat u více zaměstnavatelů. Příjem se počítá zvlášť. Pokud budou mít tedy příjem pod 10 tisíc korun u například pěti zaměstnavatelů, splňují pořád tuto podmínku.

Invalidní důchodci

Pro ty platí, že jsou omezení v práci z hlediska zdravotního stavu, nikoli příjmem. Proto si mohou také libovolně přivydělávat. Nejideálnější je pro ně varianta pár odpracovaných hodin denně. Tak si mohou zvýšit jejich měsíční příjmy. Navíc si mohou při práce na dohodu o provedení práce odečítat daňové slevy. Jinak řečeno, ani invalidní důchodci nejsou z hlediska výše příjmů omezeni. Mohou si jakkoli přivydělávat a jejich výplata invalidního důchodu ze strany státu není nijak ohrožena.

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.