Jak je to s pracovním povolením v zámoří
Práce v zahraničí má mnoho výhod. Lepší platové ohodnocení, získání nových zkušeností a jazykových dovedností. V některých státech jako je Nový Zéland, Austrálie, Kanada nebo USA je takových brigád nabízeno hodně. S pracovním povolením je to ale horší. Jak jej získat?
Evropská unie – bez starostí
Mnoho lidí řeší letní brigády v zahraničí již v této době a nutno uznat, že je to takto lepší. Vůbec najít důvěryhodnou agenturu, která nabízí zaměstnání je těžké. Poté přichází úmorný byrokratický boj s pracovním povolením pro cizince. Země Evropské unie (mezi nejpopulárnější patří zejména Německo, Švýcarsko nebo Rakousko) jsou v tomto ohledu zcela bez starostí. Členské země EU se totiž bez pracovního povolení obejdou.
Austrálie a Nový Zéland
Většina ostatních zemí přiklepává pracovní povolení téměř automaticky. Je však nutné dokázat budoucí zaměstnání u konkrétní firmy a firma musí v některých případech dokazovat, že místo nelze obsadit člověkem pocházejícím z oné země. Mnoho lidí cestuje na letní brigádu do zahraničí do Austrálie. Nutno říci, že se do Austrálie dostanete jen na studentské vízum. To obsahuje i pracovní povolení na zkrácený úvazek (20h týdně, v době prázdnin neomezeně). Musíte tedy studovat na škole v Austrálii. Jinak se do Austrálie za prací nedostanete. Výhodou je, že studentské vízum dostanete bez ohledu na věk. Do škol se počítají i různé marketingové a IT kurzy či jazykovky. V Novém Zélandu je získání pracovního povolení a práce jednodušší. Cizinci zde mohou pracovat až po dobu jednoho roku v rámci programu Working Holiday (18 -35 let). Je zde však kvóta, kdy z Česka je přijímáno jen 1200 migrantů za prací. O vízum lze zažádat online na stránkách imigračního úřadu.
Severní Amerika
V Kanadě funguje stejný program (Working Holiday) také. I zde je věkový limit 18 – 35 let. Kanada však přijímá jen 1000 lidí z naší republiky, kteří hledají letní brigádu. Nejtěžší je se však v rámci práce v zahraničí dostat do Spojených států Amerických. Pracovní povolení dostávají spíše jen kvalifikovaní pracovníci. Je zde však program Work and Travel. Studenti VŠ do 26 let mohou v USA legálně pracovat až 4 měsíce a další měsíc pobývat a trávit čas například cestováním. Potřebujete ale garanta v podobě americké agentury.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.