Jak je to s voláním na dovolené
Dnes zmapujeme situaci na telekomunikačním trhu. Hlavně co se týče volání ze zahraničí nebo do zahraničí. Ač bylo Evropskou unií zavedeno mnoho opatření, která vedly k srovnání cen, existuje mnoho výjimek a háčků. Na ty se zaměříme. Tak pojďme na to!
Po Unii voláte jako doma
Již dva roky platí úprava, kdy se volá po Evropské unii za stejné ceny, jako voláte doma. To platí i pro mobilní data. Dva roky tak již neexistují žádné roamingové příplatky. Ty zdražovali volání i o polovinu či více. Letos v květnu pak přišla další dobrá zpráva. Evropská unie zastropovala poplatky za volání a zprávy z Česka do dalších států EU. Novinkou tedy je, že za minutu volání si mohou zdejší operátoři účtovat maximálně 6 korun. U SMS je to pak necelé 2 korun včetně DPH. Ve výsledky tedy platí, že již dva roky platíme za volání v zahraničí stejně jako za tuzemské hovory. Od května pak zaplatíme méně i za hovory z domova do zahraničí.
Kde roaming stále platí?
Roamingové příplatky však stále platí v mnoha zemích. Toto zlevnění se tak netýká mnoha evropských států. Jde například o Švýcarsko, Andoru, Černou horu nebo Srbsko. A ceny se ani nesnížili v reakci na novou legislativu EU. Například ze Švýcarska zaplatíte okolo 35 korun za minutu hovoru. 1 MB prosurfovaných dat pak stojí v těchto zemích okolo 75-240 korun.
Neomezená data v létě
Jeden ze tří operátorů v České republice naplánoval na toto léto neomezená data. Můžete si je zdarma aktivovat pro jakoukoli SIM kartu. Nevyužijete je však u karet, které jsou v rámci nějakého speciálního firemního balíčku. Pokud si však již aktivujete ona neomezená zdarma data na léto, platí i v cizině. Tato data budou v cizině však operátorem zpomalovaná. Z 50 MB až na jednotky MB. Proto je dobré při cestě do zahraničí tato data deaktivovat a nechat si svá předplacená. Ty nejsou rychlostně omezovaná. Při návratu do ČR si pak neomezená zdarma data můžete zase aktivovat.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.