Jak musí zaměstnavatel doručovat zaměstnanci písemnosti
Zákoník práce popisuje relativně striktní pravidla k tomu, jak doručovat v pracovněprávních vztazích, tedy zejména mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Obzvláště přísný je na zaměstnavatele při doručování těch nejdůležitějších písemností, jako je například výpověď. Jaká jsou pravidla doručování a co se stane, když zaměstnavatel postup nesplní?
Které písemnosti musí zaměstnavatel doručovat v přísnější formě
Zákoník práce ve svém § 334 upravuje písemnosti, tedy právní jednání zaměstnavatele, která které jsou zpravidla vůči zaměstnanci účinná okamžikem doručení. Doručením mají tedy pro pracovníka následky. Dále jde o významná právní jednání, která jsou pro zaměstnance často velmi důležitá a významně mění jeho práva a povinnosti. Proto u nich zákoník práce požaduje přísnější postup pro doručování. Dle § 334 zákoníku práce jde právní jednání o vzniku, změn a skončení pracovního poměru nebo dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, odvolání z pracovního místa vedoucího zaměstnance, důležité písemnosti týkající se odměňování, jimiž jsou mzdový výměr nebo platový výměr a záznam o porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce. Právě tato právní jednání musí být dle zákoníku práce doručena zaměstnanci do vlastních rukou, jinak je právní jednání neúčinné.
Jak musí zaměstnavatel doručovat?
Zaměstnavatel ve výchozím režimu musí volit doručení do vlastních rukou zaměstnance na pracovišti. Až pokud toto není možné, může použít dle svého výběru možnosti dle § 334 odst. 2 písm. a) až d). Konkrétně jde o doručení kdekoli bude zaměstnanec zastižen, prostřednictvím pošty, sítě nebo služby elektronických komunikací či prostřednictvím datové schránky. Pokud se jedná o elektronické doručení a datovou schránku, pak je to možné jen s předchozím výslovným souhlasem zaměstnance na adresu, kterou k tomu zaměstnanec určil.
Doručování poštou
Druhým nejčastějším způsobem mimo osobní předání buď na pracovišti či kdekoli je zaměstnanec k zastižení, bude určitě doručování poštou. Činit se tak musí na poslední adresu, kterou k tomuto účelu zaměstnanec zaměstnavateli sdělil. Pokud není zaměstnanec k zastižení, zásilka se uloží buď na poště nebo na obecním úřadě, o tomto je zaměstnanec informován, stejně jako o tom, co se stane, pokud nebude ve stanovené lhůtě 15 dní zásilka vyzvednuta. Pak se má za to, že zásilka byla předána posledním dnem této lhůty a právní jednání v zásilce obsažené má právní následky pro zaměstnance. Stejně tak musí být zaměstnanec poučen o tom, co se stane, pokud odmítne převzít zásilku či svou nesoučinností způsobí znemožnění doručení. V tomto případě má zásilky účinky doručení v okamžiku odmítnutí převzetí či odmítnutím součinnosti.
Zdroj: Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce ve znění pozdějších předpisů, https://ppropo.mpsv.cz/XVII1Dorucovanipisemnostizame, https://www.grantex.cz/blog/uprava-dorucovani-zamestnanci-v-zakoniku-prace
Náhledové foto – Pixabay