Jak na srovnání nejvýhodnějších půjček v ČR

Půjčka

Koupit si byt či dům se v poslední době stává nemožným. Pokud nemáte to štěstí a nezískáte peníze například z dědictví či ze spoření od rodičů, nemáte jako mladý člověk příliš mnoho šancí na koupi nemovitosti. A pokud už na hypotéku dosáhnete, upíšete se tím na celý život.

Ať už si chcete půjčit na cokoliv, před podepsáním smlouvy si pořádně rozmyslete, kterou banku, web či organizaci vyberete. V článku vás seznámíme s dalšími tipy půjček a ukážeme, na co si dát pozor.

Proč si Češi půjčují?

Hypotéky na důmHypotéky na dům nejsou jediný způsob, jak si v Česku půjčit peníze. Hypotéky jsou navíc dost specifické svým zaměřením i větším množstvím financí, které díky nim získáte. Když se jen na chvíli projdete nějakou rušnější ulicí ve městě, určitě brzy narazíte na reklamu na nějakou půjčku.

V Česku jsou domácnosti a není jich málo, které nemají finanční rezervu ani na opravu či koupi běžných spotřebičů. Když se jim například pokazí pračka, nemohou si dovolit koupit novou. Často nemají ani peníze na vánoční dárky či na letní dovolenou. I v takových případech tedy logicky volí půjčku, která jim vytrhne trn z paty.

Specifickou skupinou, která si občas musí půjčit peníze, jsou také studenti, kteří mohou získat výhodnější úrok. Půjčky využijí třeba na koupi notebooku či na pokrytí nájmu za bydlení.

Typy půjček

Existuje velké množství typů půjček. Pro představu to mohou být například:

–        Bankovní půjčka / nebankovní půjčkanebankovní půjčka

–        Mikropůjčka

–        Expres půjčka

–        Hotovostní půjčka / bezhotovostní půjčka

–        Půjčka bez doložení příjmu

–        Půjčka bez registru

–        P2P půjčka

–        Půjčka bez ručení

–        Bezúročná půjčka

–        Půjčka na účet

–        SMS půjčka

–        Účelová půjčka / bezúčelová půjčka

Srovnání nejvýhodnějších půjček

Nyní vyvstává jedna důležitá otázka, jak poznat, která půjčka je ta nejlepší. Ke srovnání nejvýhodnějších půjčeksrovnání nejvýhodnějších půjček můžete využít vlastní rešerši nebo se podívat na internet, kde už to někdo udělal za vás. Existuje velké množství různých srovnávacích stránek, které se tématu věnují. Doporučujeme podívat se na vícero z nich, abyste získali objektivnější názor na problém.

Před půjčení peněz se nejprve zamyslete nad tím, co od půjčky čekáte. Máte konkrétní plán, na co peníze použijete? Účelové půjčky mívají často lepší úrok než bezúčelové, které však na druhou stranu dávají člověku určitý pocit volnosti.

Dalším rozhodujícím faktorem je množství půjčených peněz. Nebankovní půjčky se využívají spíše k menším částkám na kratší dobu. Výhodou nebankovních půjček je, že jejich vyřízení většinou trvá kratší dobu. Na druhou stranu je zde větší pravděpodobnost, že narazíte na rizikovou půjčku. Banka má navíc zase častěji lepší úrok.

Zvláštním druhem půjčky je takzvaná P2P (peer to peer lending). To znamená, že skrze určitou platformu půjčují lidé přímo lidem. Pro investory je zde výhoda, že mohou snadno zhodnotit své peníze, pro dlužníka je výhodné rychlé schválení půjčky a poměrně nízký úrok.

Pro někoho je zase důležitý fakt, že v případě, že bude mít dost peněz, bude moci dluh splatit naráz, či naopak splátku na jeden měsíc odložit.

Na co si dát pozor před půjčením

Ještě před tím, než se však rozhodnete půjčit si peníze, máme pro vás několik tipů na závěr.

Zvažte, zdali půjčku opravdu potřebujete

Odborníci se shodují, že je hloupost brát si například půjčku na vánoční dárky nebo na letní dovolenou. Je lepší se raději uskromnit a být skutečně spolu, než mít nový mobil a dluh na zbytek roku.

Pozor na rizikové půjčky

Možná, že ten hodný pán, který vám půjčil pár desítek tisíc korun, nevypadal jako klasický lichvář z nějaké kriminálky, i tak vám ale může přinést spoustu problémů. Rizikové půjčkyRizikové půjčky  jsou často také velmi rychlé a nebankovní. Věřitel vám pošle peníze přímo na účet, ale během následujících týdnů je chce od vás zpátky. Problém nastane, pokud je včas nevrátíte a naskáčou vám šílené úroky či poplatky. Dejte si proto velký pozor na to, u koho si půjčujete a hlavně přečtěte si pozorně podmínky!

Vyhněte se dluhové propasti

Vzít si půjčku na zaplacení současného dluhu není dobré řešení. Dostáváte se do dluhové propasti, ze které není snadná cesta, snad jen v podobě insolvence.

Zdroje info: https://zijuspesne.cz/pujcka-srovnani/pujcka-pro-lidi-v-exekuci-na-dluhy/
https://www.srovnejto.cz/pujcky-a-uvery/
https://www.pujcky.cz/nebankovni-pujcky

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.