Jak na vzdělávání vězňů? V Uzbekistánu se jim za čtení knih zkracuje trest
V Uzbekistánu mají vězni šanci doplnit si vzdělání a zkrátit si tím i trest ve výkonu. Zajímavý motivační program tam zkouší právě teď. V čem celý systém spočívá? A nebylo by záhodno nechat se jím inspirovat i u nás?
Kratší trest za čtení knih
Systém by měl fungovat jednoduše: za každou přečtenou knihu si vězeň odsedí o tři dny méně. Vše je prozatím v procesu schvalování tohoto zákona, ale pokud platit začne, půjde o zajímavý experiment. Nejde samozřejmě jen o pouhé čtení, po vězních bude požadován i přednes znalostí o knize, kterou ve vězení přečtou. Povinnost znalosti obsahu knihy i informace o hlavních postavách knihy se jim patrně nevyhne.
Čtení ve věznicích se rozmohlo nejen v Uzbekistánu, ale zkouší jej i v Kazachstánu a v Brazílii. Na přečtení jedné knihy mají v Kazachstánu vězni třicet dní, dalších deset potom na to, aby obsah knihy, kterou četli, také sepsali. Gramotnost čtenářů podporují jak se zdá kromě škol i věznice.
Pointa celého snažení
Čtení ve věznicích ale není žádnou úplnou novinkou. Již dříve jej používali Rusové. Tam byl vězňům předkládán Dostojevský nebo Tolstoj, čímž se měl posilovat duševní rozvoj vězňů ruku v ruce s povědomím o národní klasice.
Podobnou motivaci mají také v Uzbekistánu. Vězni si samozřejmě vybírají z pečlivě sestaveného seznamu a knihy mají podporovat vlastenecké cítění, kritické myšlení a duchovní rozvoj vězňů. Podobný systém ve zmíněné Brazílii dokonce získal pochvalu organizace UNESCO za to, že pomáhá kreativitu, informovanost a kritické myšlení.
Do jisté míry a v omezené formě by podobný systém asi fungovat může, proč jej tedy nezavést u nás?
Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-uzbekistan-chce-vezne-privest-k-cetbe-za-kazdou-knihu-jim-zkrati-trest-40507697
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.