Jak platit na internetu bezpečně
Placení na internetu je v poslední době něco úplně obyčejného. Postupem času si získávalo více a více příznivců, až se z něj stala norma. Internet je však také místo, kde se běžně kradou data a útočí na internetová bankovnictví. Proto se dnes podíváme na rady, které vás naučí platit na internetu bezpečně. Pojďme na to!
Bezpečnostní údaje a vlastní zařízení
Prvním bodem jsou bezpečnostní údaje. Ty samy o sobě jsou dělány tak, aby bylo bez jejich znalosti nemožné se dostat do vašeho internetového bankovnictví. Klíčové ale také je, nikomu nesdělovat tyto údaje. Ani je nevkládejte do různých aplikací, které jsou na neprověřených doménách. Další důležitou zásadou je vlastní počítač. Ten by měl být pro vaše přihlašování primární. Zkuste co nejméně používat cizí zařízení k přihlašování do internetového bankovnictví. Úplně nejrizikovější jsou cizí počítače například v knihovně nebo internetových kavárnách.
Heslo je základ
Základní je bezpečnost hesla. Ta ovlivní, zda útočník či nějaký algoritmus prolomí vaši ochranu. Určitě je dobré, aby toto heslo bylo unikátní. Nepoužívejte tedy heslo, které máte i na sociální sítě nebo email. Dále zkuste vymyslet heslo s minimálně 12 znaky. Nejúčinnější je pak kombinace velkých a malých písmen s čísly či znaky. Toto heslo byste si měli také pravidelně měnit. Například jednou za několik měsíců či půlrok.
Antiviry a free wifi
Antivirus minimálně na počítači by měl být samozřejmostí. Nikdy nevíte, kdy například při stahování souborů či jen brouzdání na internetu, stáhnete i skrytý vir. Nejde o nic neobvyklého. Další věcí jsou free wifi. Ty vás určitě příjemně překvapí na místech, kde nemáte jiný přístup k internetu. přihlašovat se přes ně do internetového bankovnictví je však velmi riskantní. Když už potřebujete mimo domov přístup k bankovnictví, využijte mobilní data. Ta jsou bezpečná.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.