Jak postupovat při nehodě na parkovišti
Ne vždy končí vánoční nákupy šťastně. Přeplněná parkoviště i neohleduplní řidiči dokáží mnohdy pokazit celou vánoční atmosféru. Stačí najít ulomené zrcátko či rýhu na boku vašeho vozidla. Odhalení pachatele není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Co dělat v takové situaci a jak takový problém řešit?
Ročně se v obchodních centrech stane 356 nehod
Portál nehod, který se specializuje na nehody na parkovištích v patnácti největších obchodních centrech v Česku, nemá příliš uspokojivé výsledky. Lidé bourají a ťukají do sebe, kde se dá. Nejvíce nehod bylo přitom zaznamenáno v listopadu a prosinci, zhruba pětina nehod připadá právě na toto předvánoční období, kdy je lidí na parkovištích nejvíce. Mezi nimi se často pohybují i řidiči, kteří parkují poprvé v životě nebo ti, kteří vyjedou automobilem, jak se říká lidově, jednou za uherský rok.
Promáčknuté plechy, vysklená okna, rýhy ani důlky na čerstvě umytém laku nejsou mezi řidiči v době svátků nic neobvyklého. Neohleduplnost, nervozita i shon dokážou řidiče dostat za volantem do varu. Ani nízká rychlost na parkovištích nezabrání větším malérům. Co s tím?
Pokud viník zůstane na místě
Nepřesáhne-li škoda výši 100 000 a viník na vás počkal, policii volat ihned nemusíte. Náklady na opravu pokryje zpravidla viníkovo povinné ručení. V případě, že máte vozidlo poničené více nebo viník ujel, je na místě volat policii. Můžete se ale prakticky spolehnout jen na kamerové záznamy nebo očitá svědectví, která vás mohou k pachateli snadněji zavést. Soukromá parkoviště jsou častěji pravidelně monitorována přímo jejich majiteli. K odhalení vám však mohou pomoci nejen kamery, ale i třeba sociální sítě, díky kterým lze incident mnohem snadněji odhalit. I zde je tedy čeho se chytit.
Nezapomeňte na povinné ručení
Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit. Zákony schválnosti fungují vždy na jistotu. Pokud se ocitnete v situaci, že budete viníkem vy sami, bude se vám povinné ručení hodit. I za sebemenší poškození na vozidle druhých jste plně zodpovědní. V případě, že vozidlo promáčknete nebo jakkoliv nabouráte jste také povinni situaci řešit přímo na místě. V případě, že odjedete a nabourané vozidlo tam necháte na pospas osudu, nemůžete se ani divit, když vám přijde domů pokuta ve výši až 5000 korun. Pokud jako pachatel uniknete, hrozí vám nemalý postih. Dolů vám navíc mohou strhnout až sedm trestných bodů.
Nejrizikovější parkoviště
Mezi nejfrekventovanější místa na parkování patří obchodní centra Westfield Chodov, Zličín a Nový Smíchov v Praze. Právě tady se odehraje zhruba 27 procent všech nehod na parkovištích. Riziková místa najdete ale také mimo Prahu. Olympia Brno nebo Nová Karolina v Ostravě jsou dobré příklady. Na všech nehodách mají ty z největších obchodních center až 19 procent.
Co je nejčastější příčinou nehod a co raději nedělat
Nedání přednosti zprava nebo nerespektování značek v garážích patří mezi nejčastější chyby řidičů. I zde platí heslo, dej přednost v jízdě! Pokud se chcete alespoň trochu malérům vyhnout, neparkujte v bezprostřední blízkosti u vchodů do center. Právě zde bývá největší tlak aut na parkování.
Zdroje informací: https://www.e15.cz/finexpert/servis/nehoda-na-parkovisti-jak-postupovat-spravne-1420722
Náhledové foto: Pixabay
Autor: Lenka Straková
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.