Jak postupovat při vypovězení stavebka
Stavební spoření je hojně využívaný produkt ke spoření financí a popřípadě i čerpání úvěru. Dnes si společně představíme skutečnosti, které se vás týkají v případě, že chcete stavební spoření vypovědět. Pojďme se podívat jaké lhůty a podmínky se vás budou v takovém případě týkat.
Co si vezme spořitelna
Předčasné vypovězení není jen tak. Přirozeně si za něj spořitelny účtují někdy nemalé peníze. Tak například Českomoravská stavební spořitelna si za tento úkon účtuje půl procenta z vámi zvolené cílové částky spoření. Modrá pyramida dokonce celé procento. Podobné je to i u ostatních spořitelen na trhu. Reiffeisen stavební spořitelna a si taktéž účtuje 1%, avšak minimálně 500 Kč. Wüstenrot pak devět desetin procenta a jedno procento u smluv z let 2013 a pozdějších.
Jak stavebko vypovědět
Smlouvu o stavebním spoření lze vypovědět jen písemně, popřípadě na pobočce dané spořitelny či zaslat výpověď poštou. Určitě vás zajímá, jaká je výpovědní lhůta. Tato lhůta u stavebního spoření trvá tři měsíce s tím, že počátkem odpočtu je začátek následujícího měsíce po vypovězení. Peníze ze spoření se pak standardně posílají na účet, který spořitelně poskytnete. Může se však stát, že potřebujete peníze rychleji. Lze urychlit tuto dobu. Každá stavební spořitelna si za to však účtuje většinou paušální poplatek. Pokud vás napadá vypovědět stavební spoření a blíží se konec roku, neváhejte a vyčkejte ještě do ledna. Tak získáte státní podporu za následující rok.
Naspořil jsem si víc
V tom případě samozřejmě gratulujeme. Může to být však i problém. Ač se to nezdá, nemusí ti pro vás být pozitivní. Pokud si totiž na účtu stavebního spoření naspoříte více, než byla sjednaná cílová částka, spořitelna si při ukončování této smlouvy účtuje poplatek, který se zpravidla vypočítává, z rozdílu mezi zůstatkem a dohodnutou cílovou částkou. Paradoxně se vám tedy nějaké větší přespoření nevyplatí a je dobré si to kontrolovat.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.