Jak poznat podvodný e-shop

Eshopy

Nákupy přes internet jsou běžnou věcí. Je však důležité i při této činnosti, jako při všech aktivitách na internetu, dbát na bezpečnost. Na síti totiž existuje značné množství podvodných e-shopů, které ze „zákazníků“ vylákají peníze či cenné údaje, ale zboží nikdy nedorazí. Dnes se podíváme, které faktory mohou naznačovat, že o takový druh e-shopu jde. Pojďme na to!

Podezřelé ceny

Právě tyto dvě věci vám ukazují, že něco nesedí. Na podvodných e-shopech jsou velmi často nízké, někdy až téměř nereálné ceny, které neodpovídají skutečnosti. Právě tyto ceny mají přilákat množství naivních lidí, kteří kvůli nízkým cenám využijí i neznámý obchod. Velmi často zde také najdete zdůvodnění těchto slev. Například výprodej ze sklad nebo dovoz tovaru přímo z továrny, kde se vyrábí. To však velmi často není pravda, a tak tomu nevěřte. Vidíte-li takové formulace, buďte velmi obezřetní.

Weby bez kontaktu

Obyčejné e-shopy obvykle kontakty na sebe přímo vystavují. Chtějí totiž, aby jim člověk důvěřoval, a navíc se kontakt velmi hodí například při reklamacích nebo dotazech. Jsou si toho vědomy, a proto kontakt najdete po pár vteřinách bez hledání. Podvodný e-shop má však trochu jiné zájmy. Například ten, že nechtějí, aby kdokoli věděl, kdo za nimi stojí. Pokud tedy hledáte na webu e-shopu kontakt, e-mail nebo telefon, a nic nenaleznete ani po usilovném pátrání, raději z domény odejděte.

Zkontrolujte všeobecné podmínky

Většinou jde také dobře poznat, zda jde o podvodný e-shop tak, že zkontrolujete všeobecné obchodní podmínky. Pokud jsou plné chyb, hrubek a lámané češtiny, určitě to nebudí důvěru. Naleznete-li taková ujednání, opět je to důvod k opuštění stránek. To samé platí, pokud takové všeobecné podmínky vůbec nenajdete. Opět pozor a raději pokračujte v brouzdání na jiné e-shopy. Nejlépe ty prověřené.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.